تخت سلیمان

تخت سلیمان، از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران و آذربایجان غربی به شمار می‌آید. این اثر در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. برخی از مورخان معتقد اند که این محل زادگاه زرتشت است.
آثاری چون آتشکده آذرگُشنَسب که یکی از مهم‌ترین آتشکده‌های دوران ساسانی بوده در این مجموعه قرار دارد. همچنین می‌توان به ایوان خسرو و معبد آناهیتا نیز اشاره کرد.
از عجایب تخت سلیمان می‌توان به دریاچه و زندان سلیمان اشاره کرد. دریاچه‌ای که در اصل چشمه است و هیچ آبی به آن نمی‌ریزد و خودش از دل زمین جوشیده و به سطح می‌آید. گفته می‌شود این چشمه هزاران ساله که یکی از چاکراهای‌ اصلی انرژی روی زمین است و برخی بر این باورند که قرار گرفتن در مجاورت آن، می‌تواند به بهبود وضعیت جسمی و روحی افراد کمک کند. سالانه افراد بسیاری از ایران و جان به منظور مدیتیشن و انرژی‌درمانی به تخت سلیمان سفر می‌کنند.
زندان سلیمان هم که در چند کیلومتری تخت سلیمان قرار گرفته؛ تپه‌ای توخالی است که آن نیز در گذشته چشمه‌ای بوده و طی هزاران سال بر اثر رسوبات آب به شکل کنونی درآمده.
تخت سلیمان در ۴۵ کیلومتری شمال شرق تکاب و در نزدیکی روستای نصرت‌آباد قرار دارد‌. برای سفر به این منطقه می‌توان از دو مسیر تکاب و زنجان استفاده کرد که مسر زنجان جاده خراب‌تری نسبت به مسیر تکاب دارد.
نویسنده : پدرام صالحی

1 دیدگاه برای “تخت سلیمان

دیدگاهتان را بنویسید