جاذبه های دیدنی و گردشگری اصفهان

 

الان که شروع به نوشتن این مطلب میکنم، انقدر جاذبه های گردشگری و دیدنی از اصفهان تو ذهنم برای دیدن هست که مطمئنم تا روزها برای بازدید از اونها وقت نیاز دارید.هرچند که بازدید شما کوتاه باشه!

بریم معرفی جاهای دیدنی اصفهان رو شروع کنیم.

 

1.میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یا میدان امام رو میتونیم از پربازدید ترین و جذاب ترین دیدنی های اصفهان معرفی کنیم.

این میدان مستطیلی سبز و پر از درشکه ها و مسجد و بازارهای زیبا، در فضایی به ابعاد 560 متر در 160 متر، تقریبا در مرکز اصفهان هستش.جاذبه های دیدنی مختلفی در این میدان وجود داره مثل: عمارت عالی قاپو، مسجد جامع عباسی(مسجد شاه)، مسجد شیخ لطف الله ، بازار قیصریه و سردر قیصریه است.

میدان نقش جهان در عصر صفوی بنا شد و علاوه بر اینکه محل اجرای مسابقات چوگان و قاپوق اندازی بود، محلی برای اجرای رژه سربازان و سپاه هم به حساب می آمد.

زمین چوگان امروز به حوض بزرگی تبدیل شده و درشکه ها در طول روز، در میدان در حال گردش و چرخاندن گردشگران هستند.

میدان نقش جهان در هشتم بهمن ماه 1313 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در سال 1358 نیز در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

 

2.عمارت عالی قاپو

کاخ و عمارت عالی قاپو رو میتونیم یکی از زیباترین بناهای اصفهان معرفی کنیم که 70 تا 100 سال ساخت آن به طول انجامیده.این بنا که در ضلع غربی میدان نقش جهان و در مجاورت مسجد شاه قرار گرفته،محل میزبانی شاه عباس از مهمان های ویژه و عملا محلی برای اداره امور حکومت بوده.همچنین شاه عباسی از بالکن این بنای زیبا، به تماشای مسابقات چوگان و رژه سپاهیان میپرداخته.

عمارت عالی قاپو 6 طبقه دارد به مرور ساخته شدند و هر طبقه دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و پر ازمینیاتورهای زیبا از هنرمندان به نام دوره صفوی ست.

از جمله خاص ترین قسمت های این بنا، اتاق موسیقی یا اتاق صوت در آخرین طبقه این بناست که دارای گچبری های بسیار ظریف است.

 

 

 

3.مسجد شیخ لطف الله

عکس از: امین فداکار

شاهکار کاشی کاری قرن یازدهم همینجاست!

مسجد شیخ لطف الله که در ضلع شرقی میدان نقش جهان و روبروی عمارت عالی قاپو قرار گرفته،در طول 18 سال و به فرمان شاه عباس اول بنا شد.

گنبد این مسجد از درون و بیرون، پوشیده از کاشی کاری های معرق بسیار زیباست که هنرمندان برجسته ای بر روی آن کار کردند.

محراب مسجد و لوح های حکاکی شده علیرضا عباسی در اطراف محراب و و بسیاری از جزئیات بی نظیر این بنا، چشم شما و هر بیننده ای رو به خودش خیره میکنه.

 

 

 

4.مسجد امام (مسجد شاه یا مسجد جامع عباسی)

عکس از: امیر پاشایی

در ادامه ی گشت و گذار در میدان نقش جهان، به مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه که بعد از انقلاب به مسجد امام تغییر نام پیدا کرد می رسیم.

مانند مسجد شیخ لطف الله در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار داد و از شاهکارهای معماری، کاشی کاری و نجاری عصر صفوی به شمار میاد.

این مسجد به دستور شاه عباس اول و برای بزرگداشت روح شاه طهماست در 24مین سال حکومتش بنا شد.

در این بنا شما با روح تکامل یافته و هزارساله مسجد سازی در ایران روبرو میشید که عناصر و تزیینات آن، عظمت و شکوه رو در برابر چشمان شما قرار میده و آرامش وصف ناپذیر، از دیدن ظرافت های خارق العاده آن، وجود شمارو در بر میگیره.

 

 

 

5.سردر بازار قیصریه

سردر بازار قیصریه در ضلع شماسی میدان نقش جهان قرار گرفته. زمانی که با دقت به این سردر این بازار روح نواز نگاه کنید، با نقاشی هایی خاص روبرو میشوید که گویای قصه هایی از زمان صفوی ست .

سردر قیصریه دارای سه طبقه ست که آخرین طبقه یا نقارخانه در طول زمان تخریب شده. در گذشته قصریه،راه اصلی بازار اصفهان بوده که بازاری بزرگ و مجلل است که در آن، با هنرمندان چیره دست و صنایع دستی این شهر غنی روبرو میشید.

 

 

6.بازار چیت سازها

عکس از کجارو

بعد از عبور از سردر قیصریه،با بازاری قدیمی و زیبا روبرو میشید که شباهت زیادی به قیساریا در ترکیه (آسیای صغیر) دارد و اسم اون بازار چیت سازها هستش.این بازار بیشتر محل فروش صنایع دستی اصفهان است . میدانی که با وجود محصولات بسیار ظریف و حال و حوای سنتی خودش، میتونه ساعت ها شمارو سرگرم گردش و خرید کنه.

 

 

7.چهل ستون

عکس از iran private tour

از میدان نقش جهان که خارج بشیم،با فاصله کمی به باغ جهل ستون میرسیم.باغی بزرگی که در زمان شاه عباس اول با مساحت 67هزار متر مبع بنا شد.این بنای زیبا که از بخش های مثل تالار آینه، تالار 20 ستون در مقابل حوض بزرگ ، ایوانهای سالن پادشاهی تشکیل شده و با نقاشی ها، آینه کاری ها و کاشی کاری های خاص، ارزش صرف زمان و دیدن را دارد. از ویژگی این باغ میشه به ستون های عظیم تالار و نقش و نگار های بی انتها، شیرهای سنگی چهارگوشه حوض مرکزی،طلاکاری های سالن پادشاهی و تابلو های نقاشی تالار اشاره کرد.

عکس از: محمدرضا گنجی

 

 

 

8.عمارت هشت بهشت

از باغ چهل ستون که عبور کنیم،با کمی پیاده روی به عمارت هشت بهشت میرسیم که از آثار عصر صفوی و شاه سلیمان است.

کاخ هشت بهشت نخستین مدرسه اصفهان بود و به نام مدرسه همایونی هم شناخته میشد.عمارت هشت بهشت دارای طاقهای زیبا و تزئینات فراوان هستش.سقف این بنای از مقرنسهای گچی پوشیده شده و گچبری های و نقاشی های زیبایی در طبقه اول خود جای داده.عمارتی که در هر ضلع خودش، طراحی خاصی داشته و با وجود حوض بزرگ مروارید و درختان بلند ،آرامشی بی نظیر برای شما به ارمغان میاره.

 

 

 

9.چهارباغ پایین

خیابان پیاده رویی که با مغازه ها، کافه ها، رستوران ها، و باغ هشت بهشت، شمارو از هشت بهشت به سی و سه پل میرسونه.در این مسیر میتونید از غذاهای سنتی و سینما و کوچه های سرسبز این منطقه لذت ببرید.

 

 

 

10.سی و سه پل

درادامه سفر خودمون به اصفهان نوبت به پل های تاریخی و استثنایی این شهر میرسه که در مسیر زاینده رود بنا شدند. اولین پل که در فاصله کمی از هشت بهشت قرار داره، سی و سه پل هستش.پلی با سی و سه دهانه و جزئیات منحصر به فرد.

سه و سه پل از آثار عصر صفوی ست و به پل الله وردی خان هم معروف است.در گذشته این پل میزبان جشن آب پاشان و مراسم حاج شویان ارامنه اصفهان بوده و در سال 1008 قجری قمری و در زمان شاه عباس یکم بنا شده.

از نکات جالبه این پل، احساس متفاوتی ست که با نشستن در هر سمت این پل خواهید داشت.از یک سو، جریان آب آرام وسکوتی که آرامش رو به شما هدیه میده و از یک سو، صدای آب خروشانی که انرژِی بخش وجود شماست.

نمای روز و شب این پل زیبا در کنار منظره زاینده رود  و پل خواجو و کوه صفه، به خصوص در زمان غروب خورشید و شب ها، تجربه ایه که اصلا نباید از دست بدید.

 

 

11.پل خواجو

پلی که نماد مردمی شاد و قدرتمنده.پلی که در زمان شاه عباس دوم و حوالی سال 1060 هجری قمری ساخته شد و به عنوان سدی برای برگزاری مسابقات شنا و قایقرانی استفاده میشده. وسط این پل عمارت “بیگلربیگی” هستش که محل اقامت موقت شاه بوده.

اتاقی که پراز نقاشی های زیباست از هنرمندان چیره دست دوران صفوی .

شب نشینی روی پل خواجو و لذت بردن از سکوت ضلع آرومِ پل با منظره ی سی و پل و کوه صفه و لذت بردن از صدای آب در ضلع دیگه، از تفریحات مردم اصفهانه که قطعا شما هم ازش لذت میبرید.

پل خواجو از 24 دهانه ساخته شده و برای ساختنش از مکعب های به دست تراش خورده استفاده شده

 

 

 

12.پل مارنان

ازدیگر پل های جذاب اصفهان که در مسیر سی و سه پل به ناژوان میتونید ببینید.پل مارنان از قدیمی ترین پل های شهر اصفهان است که وظیفه اتصال ساحل شمالی و جنوبی زاینده رود رو به عهده داشته.

در امتداد این پل باغ ناژوان و جاده سلامت و تله سیژ اصفهان قرار داره.

در منظره ی این پل کوه صفه وسی و سه پل رو دارید.در اطراف پل هم بستنی فروشی های با گزینه های جذاب منتظر پذیرایی هستند.در نزدیکی این پل، دیدنی های بسیار دیگه ای هم دارید که بهم به اونها هم میرسیم.

 

 

 

13.کلیسای وانک

در نزدیکی پل مارنان،محله ی ارمنی نشینان این شهر است که با کلیساهای بی نظیر و محله های زیبای خودشون پذیرای شما هستن.

از جمله کلیساهای محله‌ی جلفا، کلیسای وانک است.این بنا، بزرگترین کلیسای ایران است و در خود موزه ای از تاریخ ارامنه در دل خود جای داده که ساعتها شمارو خیره خواهد کرد.این کلیسا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و مساحتی بالغ بر 8731 متر مربع دارد.جزئیات خارق العاده درون کلیسا ها،نقاشی های دیواره و سقف ها و بسیاری جیزهای جذاب دیگه در این مکان در انتظار شماست.

 

 

14.محله ی جلفا

 

محله ای زیبا در که دل اون کلیساهای بسیار زیبا قرار داره. کوچه سنگتراشها، موزه موسیقی اصفهان، و کلیساهای بسیار زیبای این محله، پیاده روی و دیدن خانه های جذاب شمارو به وجد میاره.

 

 

16.منارجنبان

عکس از تهران تایمز

منارجنبان بنایی به جا مانده از دوره ایلخانی ست.تاریخ. باستان شناسان زمان ساخت این بنارو سال 716 هجری قمری معرفی کردند.از ویژگی های خاص این بنا، مناره های جنبان آن است. با تکان خوردن یک مناره،مناره دیگر هم تکان میخورد.

عکس از: ویکی پدیا

 

 

 

17.کوه صفه

بام اصفهان که با 2257 متر ارتفاع، میزبان خوبی برای یک پیاده روی و کوهنوردی نرم برای سفر شماست.جایی که میتونید از آرامش قله و لذت دیدن شهر زیبای اصفهان در زیر پای خودتون لذت ببرید.شما میتونید از چندس مسیر مختلف با چشم انداز متفاوت به قله ی این کوه زیبا برسید.مساحت صفه به 100 هکتار میرسه و تو این کوه، از زمین های ورزشی و تله کابین و فضای سبز بر بام شهر لذت ببرید

 

 

18.پارک جنگلی ناژوان

بعد از پل مارنان، باغ ناژوان زاینده رود احاطه کرده و شما از مسیر دسترسی محلی و کنارگذر اتوبان به این باغ و جاذبه های دیدنی مختلفی مثل باغ پرندگان، آکواریوم تونلی اصفهان، باغ خزندگان و … سر بزنید و از پیاده روی در مسیر جاده ی سلامت با درختانی بلند و مسیری سبز لذت ببرید یا از حرکت با تله سیژ در باغ لذت ببرید.

علاوه بر اینها امکانات تفریحی مختلفی مثل استخر و زمین بازی کودکان و پیست دوچرخه سواری و … در این پارک برای بازدید کنندگان وجود داره.

 

 

19.آکواریوم ناژوان

تونل آکواریوم ناژوان بزرگترین آکواریوم تونلی کشور به حساب میاد و با 33 آکواریوم مختلف آب شور و آب شیرین و گونه های بسیاری از ماهی ها، لاک پشت های و کوسه ماهی، با حجم 1080 متر مکعب آب میزبان شماست.

فضای جذابی که از چند سالن پر از آکواریوم های مختلف شروع میشه و با تونل آبی به پایان میرسه و در مجاورت اون، باغ خزندگان قرار داره.

 

 

 

20.مسجد جامع اصفهان

 

مسجد جامع، قدیمی ترین مسجد اصفهان است که ظاهر فعلی آن عمدتا به بازسازی های دوران سلجوقی باز میگردد.در دوره صفویان هم تعمیرات بر روی آن انجام شد.باستان شناسان قدمت این بنارو به دوره آل بویه و قرن سوم هجری نسبت میدهند.این مسحد ابتدا با خشت خام ساخته شده بود اما به خاطر پایداری آجر، در بازسازی آن از آجر استفاده شده.معماران در بازسازی از سبک معماری خراسانی یا عربی دور شدند و با ساختن طاق های جشمه ای، ایوانهای چهارگانه، سردرها، جرزهای آجری و تزئیناتی متفاوت،اثری را پدید آوردند که الگویی برای مساجد ایران و حتی مناطق دیگر شد.

 

 

22.آتشگاه اصفهان

بام دیگری که به قله آن آتشکده ای قرار دارد که زمان زرتشتیان، آتش مقدس رو در آن قرار میدادند.کوهی از جنس سنگ های رسوبی با نمایی زیبا به تمام شه. آتشگاه از جنس خشت و نی هستش و این بنا در دوران پهلوی بازسازی شده و در سال 1330 به فهرست آثار ملی اضافه شد.در نزدیکی آتشکده هم قلعه شاه دژ قرار داره که میتونید از اون بازدید کنید.

 

 

23.آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه شاعر بزرگ عصر شاه عباس صفوی،در خیابانی به نام صائب و در باغ تکیه قرار داد.

البته آرامگاه صائب، در دوره پهلوی کشف شد و تا پیش از آن،بنای این آرامگاه در اجاره تجار بود.طراحی بنای فعلی رو استاد حسین معارفی انجام داده که با همکاری مهندس محسن فروغی تکمیل شد و در سال 1346 به اجرا درآمد.

 

 

24.حمام شیخ بهایی

حمامی پر از رمز و راز که نمایانگر قدرت و دانش و افکار ژرف شیخ بهایی، این حکیم و دانشمند بزرگی ایرانی ست.

حمامی که سالها با یک شمع گرم میشد و حتی تحقیقات امروزی هم نتوانسته پرده از راز این اتفاق بردارد و اینکه چطور آّب این حمام تنها با یک شمع گرم نگه داشته میشد، یک راز باقی مانده.

خزینه آب حمام شیخ بهایی تا اواسط دوره پهلوی هم فعال بود، اما دانشمندان خارجی در طی فعالیت های خودشون برای کشف راز معما، ساختار حمام رو خراب کردند و این حمام از کار افتاد و به موزه تبدیل شد.

 

 

25.مدرسه جهارباغ

مدرسهٔ چهارباغ که مدرسهٔ سلطانی و مدرسهٔ مادرشاه نیز نامیده می‌شود، آخرین بنای تاریخی باشکوه دوران صفوی در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم به طلاب علوم دینی در دوره شاه سلطان حسین بوده.مدرسه چهارباغ هم اثر هنری و شاهکاری از سبک ایرانی طراحی ست.طرح کاشی کاری ها ،زرگری و طلاکاری های انجام شده، طراحی ها و قلمزنی ها، شمارو یکپارچه دربر میگیره و هنر و ظرافت استادان ایرانی رو جلو چشم میاره.

 

 

 

26.چشمه های آب گرم ورتون

چشمه های آب گرم ورتون که در روستای ورتون در فاصله 35 کیلومتری شهر اصفهان، از قدیم محل استراحت پادشاهان و بزرگان و مردم برای استفاده از چشمه های آب گرم معدنی با خاصیت های درمانی بوده و هست. آبگرم ورتون از آب‌های کلروره بی‌کربناته و سولفاته گرم تشکیل شده است و آهن و سدیم دارد؛ به همین دلیل برای دردهای عصبی و رماتیسمی، کم‌خونی و دستگاه گوارش مناسب به نظر می‌رسد. گل‌ولای این چشمه‌ها نیز در درمان برخی بیماری‌های پوستی، درد مفاصل، نقرس، کوفتگی ماهیچه‌ها و… مؤثر است. در این مکان کلبه‌هایی برای اقامت گردشگران در نظر گرفته‌اند تا بعد از آب‌تنی در آب‌های گرم در آن‌ها استراحت کنند.

 

 

28.کویر ورزنه اصفهان

کویر ورزنه اصفهان، نزدیکترین کویر به شهر اصفهان است که در 100 کیلومتری شرق این شهر واقع شده است. این کویر که در همسایگی شهر ورزنه و باتلاق گاوخونی قرار دارد و مساحت آن به 17000 هکتار می‌رسد. این کویر بسیار زیبا پر از شن زارهای روان، تپه های ماسه‌ای و رمل هایی که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خودش میکنه. شب های صاف و پرستاره و مناظر بکر و دیدنی این کویر باعث شده که افراد زیادی از ساکنین اصفهان آن را بهترین گزینه برای کویر نوردی بدانند.فاصله کم این کویر از اصفهان هم دلیل دیگه ای برای علاقه دوست دارای کویر به این منطقه ست.

 

 

 

29.کویر مرنجاب

عروس زیبایی در نزدیکی شهر آران و بیدگل که کویر مورد علاقه آفرود بازها و کویرنورد ها و علاقه مندان به کویره.داستان نامگذاری این کویربه شاه عباس برمیگرده که به این کویر، کویر “مرد رنج آب ” میگفت. چون تو این کویر حفر قنات و چاه برای آب کار خیلی سختی بود.این اسم در طول زمان تغییر کرد و حالت امروزی در اومد.

شن زارها و تچه های مسه ای و گونه های گیاهی و جانوری زیادی که تو این کویر میبینید،وجود پرنده هایی مثل شاهین و عقاب و انواع حیوانات که تو اکوسیستم این کویر وجود دارند، این کویر رو به یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شهر اصفهان تبدیل میکنه.

 

 

30.کویرمصر اصفهان

کویر مصر در فاصله 55 کیلومتری شهر اصفهان و در منطقه خور و بیابانک قرار گرفته.

تپه های شنی در نزدیکی روستای مصر و همینطور خودروهای مخصوص کویرنوردی این کویر رو به جاذبه ای محبوب تبدیل کنه.عاشقای هیجان، تو برنامه خودشون همیشه به دنبال یک کویر برای آدرنالین هستن.کویر مصر همونجایی که باید این دسته براش برنامه ریزی کنند.

 

 

31.روستای ابیانه

 

کمتر ایران گردی است که نام ابیانه و سنت های آن به گوشش نخورده باشد. این روستا که به خوبی بافت سنتی خود را حفظ کرده و از معدود روستاهایی است که مردم آن همچنان به پوشش سنتی خود وفادار مانده اند، در حاشیه کویر قرار دارد و برای دیدن آسمان پرستاره کویر مناسب است. همچنین پوشش گیاهی آن، ابیانه را تبدیل به یکی از روستاهای سرسبز اصفهان کرده و از نعمت آب و گیاهان به خوبی بهره برده است. معماری سنتی روستا همچنان پابرجاست. این روستا از روستاهای سرسبز اصفهان است که ثبت میراث فرهنگی شده است.

 

 

32.شهرستان سمیرم

 

اگر به دنبال روستای سرسبزی برای لذت بدن از آرامش و هوای تازه هستید،شهرستان سمیرم رو توی لیستتون داشته باشید.این شهر که با فرهنگ عشایری گره خورده و بافت سنتی خودش رو حفظ کرده، در مجاورت ارتفاعات زاکرس قرار داره و با آبشارهای جذابش، همیشه پذیرای مهمان از نقاط مختلفه.

 

33.شهرستان چادگان

بهشتی در شهر اصفهان با آب و هوای و طبیعتی بی نظیر.شهری با آب و هوای خنک و طبیعتی سبز با دریاچه ای جذاب که بی شک برای گذراندن چند روزی در آرامش و طبیعت، از بهترین گزینه ها در شهر اصفهان است.

در این منطقه امکانات رفاهی و تفریحی و گردشگری بسیاری برای شما وجود داره که میتونه فرح بخش روزهاتون باشه.

کرگدن نارنجی، یه خانواده‌ی بزرگ از آدم هاییه که تلاش میکنن دنیارو جای قشنگ تری برای خودشون و دیگران کنند.اگر شما هم جای قشنگی تو این شهر میشناسید که میتونه تو این لیست اضافه بشه، یا اطالاعات خوبی از این جاذبه ها دارید، با ما به اشتراک بزارید تا به اسم خودتون منتشر کنیم.

[wpforms id=”3295″]