معرفی باغ رستم،جاذبه گردشگری چهارمحال و بختیاری

باغ رستم و آبشارهای دیدنی‌اش

چهارمحال و بختیاری به سرزمین کوههای مرتفع، چشمه سارهای فراوان، آبشارها، دشت‌ها و سرچشمه رودهای زاینده رود و کارون معروف است. طبیعت بکر و دست نخورده آن چشم هر بینده‌ای را محو تماشای خود می‌کند. تفریحاتی همچون کوهنوردی، طبیعتگردی و اسکی این استان را از سایر مناطق متمایز کرده است. جای جای این استان پر از مناطق تفریحی و گردشگری است.

یکی از همین مناطق باغ رستم می‌باشید. باغ رستم که نام دیگر آن باغ بهشت آباد است، در واقع در بخش میانکوه شهرستان اردل واقع شده. دلیل این نامگذاری نزدیکی آن به روستای بهشت آباد می‌باشد.
این منطقه دارای چند آبشار، چشمه سارهای فروان و رودخانه است و یکی از سرچشمه‌های مهم رود کارون می‌باشد. در منتهی الیه باغ رستم، پل تاریخی بهشت آباد قرار دارد. این پل متعلق به دوران صفویه می‌باشد و در سال ۱۳۸۱با شماره ۳۵۹۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بهترین فرصت برای دیدن باغ رستم، فصل بهار و تابستان است. در تابستان می‌توانید به علت پایین آمدن سطح آب، ماهیگیری و شنا هم تجربه کنید.

مسیر دسترسی به باغ رستم بدین صورت است. بعد طی کردن جاده شهرکرد به شلمزار، وارد جاده اردل شوید. پس از طی کردن تنگی به نام تنگ درکش ورکش و گذر از تونل‌های بهشت آباد به دو راهی خواهید رسید. وارد جاده اردل شوید و بعد از طی کردن مسافتی، به تابلوی باغ رستم در سمت چپ جاده می‌رسید. پس از آن وارد جاده خاکی شوید و بعد از طی کردن جاده وارد پارکینگ باغ رستم می‌شوید.

حالا می‌توانید از مناظر بکر و دیدنی منطقه بازدید کنید.

باید توجه داشته باشید که هیچگونه اقامتگاهی در باغ رستم موجود نمی‌باشد. نزدیک‌ترین روستا به باغ رستم، روستای بهشت آباد است. در باغ رستم مغازه یا بوفه‌ای وجود ندارد. مسافت بین شهرکرد مرکز استان تا باغ رستم ۵۰ کیلومتر است. در منطقه امکان کمپ زدن مهیاست و امنیت کامل برقرار می‌باشد.
در پایان امیدوارم سفر خوبی در این منطقه تجربه کنید و از مناظر و بکر بودن منطقه نهایت استفاده را ببرید. باز هم یادآور می‌شویم که همیشه و در همه حال برای حفظ پاکیزگی و نظافت محیط زیست، نهایت تلاش خود را به کار ببندید تا همواره زیبایی‌های طبیعت با کمترین تغییر حفظ شود.

نویسنده و عکاس: مهرداد رییسی

دیدگاهتان را بنویسید