گنجنامه گنج بی‌مثال خداوند در طبیعت غرب ایران زمین

 

استان همدان با شهرستان‌های زیبایش یکی از مناطق بکر ایران به حساب می‌آید. هگمتانه یا همدان امروزی، نخستین پایتخت یک حکومت آریایی بوده است و امروز شما را با یکی از نقاط بکر این شهرستان، که می‌تواند مقصد یک طبیعت‌گردی ناب پاییزی باشد، آشنا خواهیم کرد. گنجنامه، طبیعتی با پاییز زیبا و رنگارنگ، کوچه باغ‌های قشنگ و درختان گوناگون، چشمه‌های جاری و رودهای روان که از دل کوهستان الوند جاری شده‌اند. با توجه به پیشینه‌ی تاریخی همدان، خالی از لطف نیست اگر لحظاتی را در این گنجینه‌ی طبیعت و به دور از هیاهوی شهری بگذرانیم و از نوای پرندگان و آواز آبشار لذت ببریم.

اما چگونه به گنجنامه برسیم؟

گنجنامه در فاصله ۵ کیلومتری شهر همدان، در انتهای دره‌ی عباس‌آباد و کنار راه قدیمی هگمتانه به استخر، (اکنون جاده‌ی فرعی همدان به نهاوند و تویسرکان از آنجا می‌گذرد) قرار دارد. مسیر گنجنامه، همان مسیری است که خشایارشا و داریوش با سپاهیان خود از آنجا عبور کردند. با طی این مسیر، خانه باغ‌های متعدد در دامنه‌ی کوهستان، قابی زیبا از حیات در دل طبیعت را مقابل چشمان شما می‌آورند.

پس از گذر از جاده، با دیدن دره‌های مملو از درختان رنگارنگ در سمت چپ خود، به منطقه‌ای بکر و خوش آب و هوا می‌رسید. از پله‌ها کم‌کم به سمت آبشار بالا بروید. حالا سمت چپ شما دست‌فروش‌های بومی نشسته‌اند و سمت راست شما سفره‌خانه‌های سنتی هستند که می‌توانید اندکی آنجا نشسته، نفسی تازه کنید و یا قدم‌زنان به پای آبشار برسید.

آبشار معروف گنجنامه، همان یادگار کوروش در هگمتانه، جایی است که روزگاری پایتخت تابستانی هخامنشیان بود. اما این نشانه‌های تاریخی در کجای گنجنامه هستند؟ در سمت چپ آبشار کوه دو سنگ نبشته از داریوش و پسرش خشایارشا هست که مردم آن‌ها را گنجنامه نامیده‌اند. ( ترجمه‌ی سنگ نبشته‌ها در همان مکان نصب شده است). در سمت راست آبشار، مجموعه‌ی دهکده توریستی گنجنامه قرار گرفته است. این مجموعه شامل تله کابین، سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره‌ی سنگ‌نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی (رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری، شهربازی سرپوشیده و باغ گیاهان است که با راه‌اندازی غرفه‌های صنایع دستی، پوشاک، عرقیجات، محصولات فرهنگی، آتلیه عکاسی، رستوران‌های سنتی و فرنگی و پارکینگ‌های روباز و سرپوشیده همراه شده‌اند. وجود این امکانات باعث شده تا بتوانید لحظات مفرحی را در طبیعت کوه الوند سپری کنید و از همه زیباتر یک چای آتشی کنار نسیم آبشار و سوز پاییزی درختان صنوبر بنوشید.

کمتر هنرمندی است که به الوند بیاید و صلابتِ کوهستان روح و جسمش را استوار نسازد. کمتر شاعری است که در نسیم دلنوازِ پاییزی همدان قرار گرفته باشد و شعری نسروده باشد. این طبیعت زیبا در اقلیم سرد و کوهستانی ایران‌زمین، به خصوص برای مسافران اقلیم‌های گرم و جنوبی ایران، سرشار از طراوت و جذابیت‌ است. جای‌جای محوطه مسافرانی را می‌بینید که کنار آبشار و در اطراف دامنه‌ی الوند در چادرهای مسافرتی خود در حال لذت بردن از آسمان آبی و نسیم روح‌نواز گنجنامه‌اند.

نویسنده: مهسا قهری
عکاس: صبا بیات