کویر همیشه علاقه‌مندان خاص خود را دارد و به واسطه جاذبه‌هایش، افراد زیادی را به سمت خود می‌کشاند. از آنجایی که معمولاً نیمه دوم سال زمان مناسب‌تری برای کویرگردی و کویرنوردی است، کرگدن نارنجی این بار تصمیم گرفته تا به معرفی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین کویرهای ایران بپردازد؛ کویر مرنجاب.

کویر مرنجاب در استان اصفهان، در شصت کیلومتری کاشان و در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته است.

این کویر خود از دو طرف با کویرهای دیگر نیز همسایه است. به این ترتیب که از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر، از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل و از جنوب به کاشان منتهی می‌شود. از آنجایی که مرنجاب دارای پوشش گیاهی غنی می‌باشد (گیاهانی مثل درختچه‌های گز، تاق و قیچ)، جانوران زیادی مانند گرگ، شغال، کفتار، روباه، انواع مارمولک، عقرب، مار و پرندگانی مثل شاهین و عقاب این ناحیه را به عنوان زیستگاه طبیعی خود انتخاب کرده‌اند.

از دیدنی‌های مناطق کویری می‌توان به شب‌های زیبای آن اشاره کرد. آسمان پر ستاره و آرامش دلچسبی که در هیچ جایی جز کویر با این وضوح قابل مشاهده نیست. اما کویر مرنجاب زیبایی‌های دیگری هم دارد که باعث شهرت آن شده است. مانند تپه‌های شنی و ریگزارهای آن و جنگل‌های تاق که زیبایی منطقه را چندین برابر می‌کنند.  همچنین دریاچه نمک (همسایه شمالی مرنجاب)، جزیره سرگردان، کاروان سرای مرنجاب و قنات آب شیرین کنار کاروان سرا از دیگر جاذبه‌های این کویر زیباست. در یک جمله برای توصیف زیبایی‌های مرنجاب می‌توان گفت که آنقدر غرق آرامش و جاذبه‌های آن خواهید شد که از بُعد زمان خارج می‌شوید.

نکته مهمی که در رابطه با کویرنوردی وجود دارد این است که کویر با همه‌ی زیبایی می‌تواند بسیار خطرناک هم باشد. پس اگر آشنا به این سبک از سفر نیستید، هرگز انفرادی و یا با تعداد کم و ناآشنا به منطقه سفر نکنید. حتماً گروه‌های آشنا به محیط و دارای سرپرست را انتخاب کنید تا سفری ایمن و پر آرامش را تجربه کنید.

برای رفتن به کویر مرنجاب چند مسیر وجود دارد، اما مسیر اصلی به شرح زیر است:
مسیر از شهرستان آران و بیدگل شروع می‌شود و پس از طی مسافتی حدود پنج کیلومتر در جاده اصلی به کارخانه فولاد کویر می‌رسد. از اینجا مسیر را در جهت شمال شرقی ادامه دهید تا به مرنجاب برسید. اگر از مسیرهای فرعی دیگری راه مرنجاب را در پیش می‌گیرید، حتماً از خودروهای آفرود استفاده کنید.

در سفر به مناطق کویری همیشه با چند خودرو به سفر بروید تا در صورت خرابی بتوانید مشکل را حل کنید. همچنین آب و غذای بیشتر از نیاز خود به همراه داشته باشید تا در مواقعی که مشکلی پیش می‌آید نگرانی از این بابت نداشته باشید.

با آرزوی سفری خوش

نویسنده: سپیده قلی پور
عکاس: ریحانه زارع، علی خان بابایی، علی احمدیان