کویر اردمه نیشابور، تجربه‌ای متفاوت از کویر نوردی

جنوب نیشابور دارای بافتی کویریست و تا چندی قبل هیچ بازدید یا توریستی نداشت و همه به سمت ییلاقات شمالی نیشابور که کوهستانیست، جذب می‌شدند. اما با فعالیت دنیای مجازی و دیدن جاذبه‌های کویر و به اشتراک گذاری عکس‌ها، تعداد زیادی از علاقمندان به طبیعت گردی از داخل و خارج کشور به دیدن کویر اردمه ترغیب شده‌اند.

کویر اردمه در ۲۵ کیلومتری جنوب نیشابور قرار دارد. در غرب این منطقه روستاهای زمان آباد، کفکی، رهن کاریز و نوآباد؛ در جنوب احمدآباد و فدیشه و در جنوب شرق عشق آباد این کویر را در برگرفته است.

با ماشین از طریق جاده نیشابور به سبزوار، به روستای رهن کاریز می‌رسید و راه را تا نزدیکی کال شور ادامه می‌دهید. حالا دیگر وقت لذت بردن از کویر است. پیاده یک کیلومتری در کویر جلو می‌روید و به اولین تل ماسه‌ای می‌رسید. وقتی از این تل بالا بروید، چندین تل ماسه‌ای بزرگ دیگر را می‌بینید. در همین مکان می‌توانید یک بازدید دو سه ساعته داشته باشید و از طبیعت لذت ببرید. گاهی در این مکان ماجراجویانی که اقدام به پرواز با پاراگلایدر می‌کنند را هم می‌بینید. حالا اگر قصدتان یک کویرنوردی با  چشیدن تجربه‌ای جذاب‌تر است، می‌توانید به دل کویر بزنید و ۱۰ کیلومتری خودتان باشید و بس…

طبیعی است برای دیدن طبیعت  کویر، تیم باید کوچک و ساکت باشد تا بتوانید زوزه باد برفراز تپه‌های ماسه‌ای و طاق‌های گز را بشنوید که گاهی بسیار وهم انگیز است در این حال می‌اندیشید که سالیان گذشته که کل منطقه پوشیده از این نوع درخت‌های درهم تنیده بوده و تعداد زیادی جانداران بومی را در خود جای می‌داده، چه شکوهی داشته است. همچنان که در سکوت آرام جلو می‌روید، ناگهان از پشت یک تپه ماسه‌ای خانواده‌ای از خرگوش، آهو، روباه یا گرگ را خواهید دید که با تعیین جهت باد و استتار سریع می‌توانید پناه گرفته و با دوربینتان به شکار لحظه‌ها بپردازید. همچنین اگر در طول این کویرنوردی خوش اقبال باشیم و بارشی رخ داده باشد، در آبگیرهای موجود می‌توانید پرندگان مهاجر همچون مرغابی، خوتکا و سایر پرندگان با نام فال روپ، باکاسیل، هوبره، چاخ لقا، سار گبه را که مورد توجه تورهای پرنده‌نگری نیز هستند را ببینید. اگر نزدیک فصل بهار باشد، به پوشش منطقه که طاق‌های گز و نی است گل‌های بابونه نیز افزوده می‌شود و چشم انداز دلنشینی را می‌آفریند.

چنانچه از قبل برای ورودتان برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید لذت طبیعت و سکوت و آتش در یک شب کویری جذاب را با یک اسکان آرام و غذای خوشمزه محلی چلوگوشت اردمه دو چندان کنید و با عکاسی از غروب خورشید و مهتاب کویر در شب تصاویری متفاوت سوغات سفرتان باشد.

هر طبیعت گردی که به این منطقه می‌آید، سری هم به مسجد چوبی نیشابور می‌زند که در نوع خود بی‌نظیر است. شما هم اگر به سازه‌های چوبی علاقه داشته باشید، می‌توانید برای بازدید از این منطقه برنامه ریزی کنید.

نویسنده: مهدیه یزدیان
عکاس: گروهی