قلعه مارکوه

قلعه مارکوه از اماکن گردشگری پربازدید شهرستان رامسر است که به واسطه‌­ی محل قرارگیری آن، زاویه­‌ی دید منحصر به فرد ۳۶۰ درجه‌ای را نسبت به کوه و دریا به شما خواهد داد. برای رفتن به بالای این قلعه کافیست ۱۵ کیلومتر از رامسر به سمت تنکابن بروید تا آثار باقیمانده از قلعه­ را بر فراز کوه مشاهده کنید. مسیرتان را تغییر دهید و به سمت شهر کتالم حرکت کنید. ورودی قلعه از ضلع جنوبی آن است و جاده‌ی قلعه مارکوه به غیر از یک کیلومتر آخر، آسفالت است و با هر وسیله­‌ی نقلیه­‌ای می­‌توانید تا انتهای این جاده حرکت کنید. انتهای این جاده­‌ی بن بست پله­‌های مسیر قلعه دیده می­‌شوند. با بالا رفتن از تعداد ۳۴۰ پله که از میان درختان جنگلی عبور می­‌کند، به قلعه خواهید رسید. تنها با بالا رفتن از چند پله متوجه خواهید شد که این سفر ارزشش را داشته و با اشتیاق بیشتری به بالا رفتن از پله­‌ها ادامه خواهید داد. متأسفانه و یا خوشبختانه در نزدیکی قلعه، سرویس بهداشتی و مغازه‌ای وجود ندارد. پس از داخل شهر وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید تا بتوانید از سفرتان لذت ببرید.

تاریخ دقیق ساخت این قلعه به طور قطع مشخص نیست. عده­‎ای زمان ساخت قلعه را به قبل از اسلام نسبت می­‌دهند و عده‌­ای قدمت آن را با قلعه بابک یکی می­‌دانند. اولین بار در کتاب «جامع التواریخ» مربوط به اوایل قرن هشتم هجری قمری از وجود و اهمیت زیاد این دژ نظامی سخن به میان آمد. در این کتاب اشاره شده است که در سال ۵۳۶ هجری قمری، این قلعه به تسخیر اسماعیلیان درآمد. زیربنای قلعه مارکوه ۶۰۰ متر مربع است و ظرفیت ۱۰۰ سرباز را داشته است. همچنین دیوارها و برج‌­های دیده­‌بانی قلعه از جنس سنگ و آهک ساخته شده‌اند. در زمان محاصره­‌ی اسماعیلیان، در این قلعه‌ی نفوذ ناپذیر ۴۱ سرباز حضور داشتند که با خیانت یکی از سربازان این قلعه به تسخیر اسماعیلیان درمی­‌آید. در پایین مارکوه، مقبره­‌ی این ۴۰ شهید هنوز وجود دارد.

از قلعه­‌ی با عظمت مارکوه تنها چهار دیوار و هشت برج دیده­‌بانی به ارتفاع ۳ متر باقی­مانده است. در ضلع جنوبی قلعه، پلکانی تعبیه شده تا بتوانید به بالای دیوارهای قلعه بروید و از منظره­‌ی پیش رویتان لذت ببرید. دیوارهای قلعه حفاظ ندارند پس احتیاط کنید که سقوط نکنید و کودکان را همراهتان به بالای دیوار نبرید.

اگر بر بالای دیوارهای قلعه بایستید، از شرق تا تنکابن و از غرب تا انتهای رامسر را زیر پاهای خود خواهید دید. در شمال دریای زیبای کاسپین و در جنوب رشته کوه­ البرز خودنمایی می­‌کند. پیشنهاد می­‌کنم غروب فوق العاده‌ی این قلعه را از دست ندهید.

این اثر تاریخی در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۴۸۴ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ورود به قلعه برای شما هزینه‌ای نخواهد داشت و در بالای قلعه نیز فردی به عنوان راهنما حضور دارد تا در تابستان با نوشیدنی خنک و در زمستان با چای آتشی از شما پذیرایی کند و برایتان از تاریخچه­‌ی این قلعه بگوید.

 

نویسنده و عکاس: آرمان عصائیان