عباس آباد بهشهر، بقایای تاریخ و تمدن ایران زمین در استان مازندران

استان مازندران پر از زیبایی و جاذبه‌های طبیعی و خدادادی است که شهرت بسیاری را برای ایران زمین به ارمغان آورده است.
وجود کوهستان‌ها و جنگل‌های بکر و خیره کننده از یک طرف و دریای زیبای خزر از طرفی دیگر این استان را به مقصد بسیاری از کوله‌گردان، طبیعت دوستان و کوه‌نوردان کرده است.

اما این تمام ماجرا نیست. چرا که به نقاطی برمی‌خوریم که جاذبه در آن جا دو چندان شده است. آن جا که تاریخ و تمدن و طبیعت و زیبایی با هم گره می‌خورند.
از جمله این نقاط می‌توان عباس آباد بهشهر را نام برد. منطقه‌ای بسیار معروف در شرق استان مازندران با ابنیه‌ی تاریخی زیبا که دیدن آن برای هر انسانی خالی از لطف نیست.

برای بازدید از این بناها باید به شرق استان مازندران سفر کنید. در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر و در میان انبوه جنگل‌های التپه پس از طی مسافتی در حدود ۴ کیلومتر در جاده جنگلی، بقایای باغ تاریخی عباس آباد به چشم می‌خورد.
این مجموعه باغ زیبا باقی مانده از دوران حکومت صفوی است و به دستور شاه عباس اول ساخته شده است.
در این مجموعه آثاری همچون جاده‌های سنگفرش شده، محوطه‌ی زیبا، بنای آجری معروف داخل دریاچه، باغ‌ها، برج‌های آجری، سد و برج کنترل جریان آب به چشم می‌خورد. اگرچه فصول گرم سال زمان بهتری برای بازدید از این منطقه است، اما در پاییز و زمستان هم می‌توان از زیبایی‌های آن که درختان پاییزی و هوای سرد و تمیز بخشی از آن است، بهره برد. عباس آباد بهشهر از جمله باغ‌هایی است که به ثبت یونسکو هم رسیده است.

برای رفتن به عباس آباد از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنید. چرا که به وسایل حمل و نقل عمومی دسترسی نخواهید داشت. همچنین اگر برای شب مانی به آنجا می‌روید، وسایل کامل کمپینگ از جمله چادر، کیسه خواب، لباس گرم، اجاق گاز همراه و…  به همراه داشته باشید. در آن‌جا اقامتگاهی وجود ندارد. اما نگران پوشش شبکه مخابراتی نباشید، پوشش همه‌ی اپراتورها در این منطقه فراهم است.

نویسنده: سپیده قلی پور
عکاس: میلاد خسروی