روستای رباط

 

منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری رباط در شهرستان باغملک، بخش مرکزی و دهستان منگشت در فاصله تقریبی ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان خوزستان و ۱۵ کیلومتری شرق باغملک قرار دارد. این روستا در عرض جغرافیایی ۳۱درجه،۳۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه شمالی و طول ۴۹ درجه، ۵۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه شرقی واقع شده است. رباط از نظر لغوی کلمه‌ای عربی است که در گذشته به مکانی که محل اقامت کاروانسراها و سربازخانه‌ها بوده، اطلاق می‌شده اما به مرور زمان و به دلیل کم شدن کاروان‌ها به مکان ثابت تبدیل شده است.

روستای رباط با وجود درختان متنوعی نظیر بلوط، بن و کلخونگ، باغ‌های انار، انگور و آلو سیاه، کوه‌های سربه فلک کشیده و رودخانه‌ی جاری زرد دارای طبیعتی خاص و دلپذیر می‌باشد که سالانه هزاران نفر را به این منطقه‌ی توریستی می‌کشاند. منطقه‌ی گردشگری رباط علاوه بر جاذبه‌های طبیعی دارای اماکن مذهبی مانند امامزاده حضرت سلیمان است که وجود این زیارتگاه در این روستا یکی دیگر از دلایل حضور گردشگران می‌باشد. دسترسی به منطقه‌ی مورد نظر از طریق جاده‌ی آسفالته اهواز- شهرکرد و جاده‌ی فرعی باغملک – رباط امکان پذیر است.

 

روستاهای رباط علیا و رباط سفلی با بافت سنتی خود یکی از جاذبه‌های منطقه به شمار می‌روند. رباط در دامنه‌ی منطقه‌ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده که رودخانه‌ی مواج و سرد زرد (ابوالعباس) از کنار آن می‌گذرد و مکان فرح‌بخش و زیبایی را ایجاد کرده است.

رودخانه‌ی زرد، شالیزارهای برنج، کوه‌های سربه فلک کشیده و پوشیده از برف در دوردست‌ها و شکوفه‌ی درختان بادام، این روستا را به تفرجگاهی منحصر به فرد در خوزستان تبدیل کرده است. علاقمندان دیدار این روستای زیبا، از شهر باغملک به سمت رباط حرکت می‌کنند و در دره‌ی سبز پیش رفته و به این منطقه خوش آب و هوا قدم می‌گذارند. سوغات این منطقه انار، ترشی انار، رب انار، برنج چمپا و لبنیات محلی است.

روستاییان مهربان و مهمان نواز در رابطه با روستای خود به زبان محلی می‌گویند: «این رباطی که ایگوم نیست نمونش وخوبی داره از باغو زمینو پر کلوفه یه رویی» یعنی «این روستا که میگم مثلش نیست. باغ، زمین‌های کشاورزی و یه رودخونه‌ی خروشان داره»

 

نویسنده و عکاس: سارا مهدوی
گردآوری: امید آرام‌فر