در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۵۷ زلزله‌ای با قدرت ۷٫۳ ریشتر طبس و اطرافش را لرزاند و خسارات و ویرانی‌های زیادی به بار آورد. این زلزله به روستاهای اطراف از جمله روستای اصفهک نیز آسیب زیادی وارد کرد.

روستای اصفهک که در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب طبس قرار گرفته، یکی از این روستاها بود که در اثر این زلزله نیمه ویران شد و آسیب زیادی دید. به بسیاری از خانه‌های این روستای قدیمی و تاریخی که از خشت و گل بود آسیب زیادی وارد شد.

مردم اصفهک بعد از زلزله مدتی در خانه‌های چوبی اسکان داشتند. سپس در نزدیکی روستا خانه ساختند؛ روستای جدیدی شکل گرفت و اصفهک زلزله زده را به حال خود رها کردند. ولی این پایان روستای قدیمی نبود.

سال‌ها بعد جوانان اصفهک که از بزرگ‌ترهای خود خاطرات زیادی از روستای قدیمی شنیده بودند و شاهد از بین رفتن بقایای این روستای تاریخی بودند، تصمیم گرفتند آن را بازسازی کنند و از سال ۹۱-۹۲ با کمک تعدادی از دانشجویان و مهندسین معماری مرمت مسجد، حمام و تعدادی ازخانه‌ها و معابر را شروع کردند.

خانه‌های اصفهک با معماری کویری ساخته شده بودند و سقف‌های گنبدی شکل و در و پنجره‌های کوچک چوبی داشتند. پس از بازسازی نیز بافت سنتی این روستا کاملاً حفظ شد.

همچنین جوانان برای زنده کردن خاطره روستای قدیمی از بزرگ‌ترها و کهنسالان روستا کمک گرفتند و وسایلی که از قدیم برای مردم به یادگار مانده بود را جمع آوری کردند و در خانه‌های مرمت شده قرار دادند. تعدادی از این خانه‌ها را نیز برای اسکان مسافران در نظر گرفته‌اند.

آفتاب کویری از نورگیر سقف گنبدی به داخل می‌تابد، پنجره‌ها با پرده‌های گلدار پوشیده شده، صندوقچه‌ای قدیمی در گوشه اتاق است و کف اتاق با فرشی دستباف پوشیده شده است. تجربه اقامت در چنین خانه‌ای برای گردشگران به ویژه توریست‌های خارجی بسیار شیرین و خاطره انگیز است.

اصفهک کنار کوه قرار گرفته و نسبت به طبس آب و هوای خنک‌تری دارد. با اینکه این منطقه کویری است ولی اصفهک روستای سرسبزی است و باغ‌های میوه و نخلستان‌های زیادی دارد. آب این روستا شیرین است و آب روستاهای اطراف هم از چاهی که در اصفهک زده شده تأمین می‌شود.

تمام این ویژگی‌های منحصر به فرد باعث شده که مسافرانی که به استان خراسان جنوبی و شهر طبس سفر می‌کنند، از این روستا نیز دیدن کنند و اصفهک به ویژه در فصل بهار و پاییز مقصد گردشگران زیادی باشد.

نویسنده: منصوره عمادی
عکاس: نگار کریمی