صبح دلنشین یک روز تعطیل در بهار می‌تواند بهترین زمان برای ساختن یک سفر زیبا، جذاب و خاطره انگیز کوتاه باشد. یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفرهای یک روزه مناطق طبیعی و زیبای اطراف شهر است. اگر در شهرهای شمالی مخصوصاً در استان مازندران سکونت داشته باشید، هر روز تعطیل شما با یک سفر کوتاه یک روزه به اقصی نقاط دیدنی و طبیعت بکر و شگفت انگیز این خطه ساخته خواهد شد. یکی از این مکان‌های شگفت انگیز و دلنواز دریاچه میانشه یا دریاچه چورت است.

دریاچه میانشه یا دریاچه چورت که به آن خواهرخوانده دریای خزر نیز می‌گویند، در فاصله ۱۰ کیلومتری روستای چورت واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب ساری قرار دارد. برای رسیدن به روستای چورت، باید وارد جاده‌ی ساری – کیاسر شوید. این مسیر از تهران حدود ۳۵۰ کیلومتر فاصله دارد. به روستای چورت که رسیدید، بعد از حدود ۱۰ کیلومتر طی کردن مسیر خاکی، به دریاچه چورت خواهید رسید. قبل از هر چیز می‌توانید برای دسترسی آسان‌تر، از راهنمایان محلی در روستای چورت کمک بگیرید. وسعت دریاچه چورت حدود ۲٫۵ هکتار است. دریاچه بسیار زیبا و بکر است که اطراف آن پوشیده از درخت و جنگل است. وجود دریاچه‌ای اینچنین در ارتفاع بالا خارق العاده است. دریاچه در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه‌ای که در کنار دریاچه قرار دارد، به وجود آمده‌ است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند، منظره ویژه‌ای ایجاد می‌کند. این دریاچه در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌ است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است.

دیدن این دریاچه در تمام فصل‌های سال با توجه به تغییر رنگ برگ درختان و آب و هوای منطقه، زیبایی‌های خاص خود را دارد. به عنوان مثال در فصل بهار و تابستان سرسبزی زیاد درختان دور دریاچه و بازتاب نور زیبای خورشید پس از برخورد با پوشش گیاهی منطقه، تصویر زیبایی در دریاچه به وجود می‌آورد. درفصل پاییز زرد و نارنجی شدن برگ‌ها بر زیبایی بی حد و حصر این دریاچه زیبا می‌افزاید. همچنین در فصل زمستان با بارش برف سفید و مخملی، چهره سحرانگیز دریاچه رخ می‌نمایاند و تصویری رویایی از خود به نمایش در می‌آورد.

راه رسیدن از روستای چورت به دریاچه خاکی و با فراز و نشیب‌های زیادی همراه است. اگر آفرود نورد باشید و تجهیزات و وسیله نقلیه مناسب همراه داشته باشید، مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد و می‌توانید با خودروی خود تا لب دریاچه بروید. اگر نه، معمولاً اهالی روستا در روزهای تعطیل منتظر شما هستند و می‌توانند شما را با نیسان‌های آبی خود تا نزدیکی دریاچه همراهی کنند. همچنین اگر آسیب احتمالی خودروتان برایتان مهم نیست، می‌توانید با ماشین سواری خود تا نزدیکی دریاچه بروید، اتومبیل خود را پارک کنید و اندکی پیاده‌روی کنید تا ناگهان در دل جنگل از لای درخت‌ها دریاچه زیبا را ببنید.

شما می‌توانید در اطراف دریاچه کمپ بزنید و تا زمانی که آتش منقل خود را برپا می‌کنید، اطراف دریاچه پیاده‌روی کنید. بعد از صرف ناهار می‌توانید در آب خنک دریاچه دست و رویی تازه کنید. در بعضی از قسمت‌های دریاچه عمق آب زیاد می‌شود و ممکن است به ۱۵ متر برسد. پس جوانب احتیاط را رعایت کنید. اگر قایق بادی یا پارویی با خود به همراه دارید می‌توانید عرض دریاچه را پارو بزنید و اندکی در وسط آب زلال و آینه‌ای دریاچه توقف کنید و در این شاهکار خلقت تفکر کنید. زیبایی درختان سایه انداخته بر آب دریاچه، تنه‌های درخت بیرون زده از دل آب و مناطق جزیره‌ای کوچک درون دریاچه، زیبایی‌های این منطقه را دو چندان کرده است.

کمی که در دل جنگل‌های سر به فلک کشیده و انبوه بروید، می‌توانید در قسمت جنوبی دریاچه چشمه‌های ورودی آب دریاچه را بیایبد و در سرچشمه آن از آب پاک و گوارا سیراب شوید. در غروب دل انگیز دریاچه که بعضاً با مه همراه است، صدای پرندگان و حیوانات، سکوت منطقه و درختان نیمه در آب محیطی وهم آلود و اسرار آمیز به وجود می‌آورد. اگر قصد اقامت در شب را دارید حتماً چادر و وسایل گرمایشی مناسب بهمراه داشته باشید. زیرا منطقه هم کوهستانی است و هم به دلیل وجود دریاچه و رطوبت زیاد، شب بسیار سرد خواهد شد. همچنین بعضی از اهالی روستا اتاق‌هایی برای اسکان اجاره می‌دهند که می‌توانید استفاده کنید. درون دریاچه ماهی نیز وجود دارد که توسط افراد محلی به آب انداخته شده‌اند و بومی منطقه نیستند.

پیشنهاد می‌شود در اوایل فصل بهار از این دریاچه زیبا دیدن کنید. در فصل‌های زمستان و پاییز و حتی بهار و تابستان نیز ممکن است با بارش‌های اندک، مسیر دسترسی به دریاچه گل اندود شده و برای تردد با مشکل مواجه شوید. اگر قصد سفر در پاییز و دیدن اعجاز هزار رنگ خزان در جنگل توام با دریاچه را دارید، پیشنهاد می‌شود ماه آذر به این منطقه سفر کنید. زیرا علی رغم مناطق کوهستانی به دلیل رطوبت بالا، در چورت و مازندران رنگ درختان دیرتر از مناطق دیگر ایران روی به زردی می‌گذارد.

در آخر امیدوارم سفر کوتاه و خوبی را در این منطقه بکر و سحرانگیز تجربه کنید و سکوت و آرامش آن را تا ماه‌ها در روزهای پرمشغله زندگی خود به همراه داشته باشید.

نویسنده و عکاس: سارا جعفری