جنگل‌های گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده‌ی ایران

 

جنگل‌های گلستان که از شهرت جهانی زیادی برخوردار هستند، در سه استان گلستان، سمنان و خراسان و در ۵۵ کیلومتری شرق گنبدکاووس و ۸۵ کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است.

پارک ملی گلستان وسعتی در حدود ۹۲ هزار هکتار دارد و به دلیل برخورداری از منابع آبی و پوشش گیاهی غنی، زیستگاه اصلی بسیاری از حیوانات حیات وحش می‌باشد. حیواناتی نظیر پلنگ، خرس قهوه‌ای، سمور، شوکا، گراز، مرال، گرگ، روباه، بز کوهی و گوسفند وحشی اویرال از معروف‌ترین گونه‌های زنده‌ی این پارک هستند.

علاوه بر این‌ها پارک ملی گلستان زیبایی‌های طبیعی دیگری هم دارد. نظیر رودخانه‌ها و آبشارهای متعدد (آبشار ۱۱۰ متری اوچر)، آق سو، سلطان هبی، قزقلعه، آسو باغ، قله‌ی زیبای بیلی کوه، دره‌هایی همچون آلمه، سوار باغی، آلی دالی و بزرگ‌ترین تالاب طبیعی در ارتفاع ۱۳۵۸ متری در پارک به نام سلوکلی که این منطقه را به مقصد گردشگری بسیاری از دوستداران طبیعت، حیات وحش و محیط زیست تبدیل کرده است.

از آن جایی که پارک ملی گلستان در سه استان واقع شده است، داری اقلیم متفاوتی است به این ترتیب:

در بخش غربی داری آب و هوایی نیمه مرطوب و معتدل

در بخش جنوبی آب و هوای سرد و خشک

و در بخش شرقی نیز آب و هوایی سرد و نیمه خشک دارد.

اگر تا به حال به بازدید این پارک ملی زیبا نرفته‌اید، تیم کرگدن نارنجی به شما پیشنهاد می‌کند که حتماً آن را در برنامه‌های طبیعتگردی خود قرار دهید و از دیدن زیبایی آن لذت ببرید. جنگل گلستان دارای امکانات رفاهی متعددی است که اقامت در آن جا را برای هر سبکی از سفر ممکن می‌کند. از جمله سرویس‌های بهداشتی، اجاق خوراک پزی، باربیکیو، میز، نیمکت و سایر امکانات اقامتی. همچنین در پارک مأمورین محیط زیست برای راهنمایی گردشگران حضور دارند.

با آرزوی سفری خوش.

نویسنده: سپیده قلی‌پور
عکاس: ریحانه زارع