جنگل‌های دو هزار و سه هزار

از آنجا که استان مازندران از شرق تا غرب پر از سرسبزی و کوه و رودخانه و زیبایی است، تصمیم گرفتیم منطقه‌ی دیگری از این استان سرسبز را به شما معرفی کنیم. برای یک جنگل نوردی فوق‌العاده‌ی پاییزی پیشنهاد کرگدن نارنجی به شما جنگل‌های بکر دو هزار سه هزار است. جنگل‌های انبوه و سرسبزی که در غرب این استان و در منطقه شهسوار بر بلندای البرز قرار گرفته است.

در مورد وجه تسمیه دو هزار و سه هزار دو روایت وجود دارد:
برخی معتقدند که ارتفاع این جنگل‌ها وجه تسمیه‌ی آن‌هاست. جنگل‌های دو هزار، دو هزار متر و جنگل‌های سه هزار، سه هزار متر از سطح آب‌های آزاد ارتفاع دارند. برخی دیگر نیز معتقدند وجود دو رودخانه در دو هزار و سه رودخانه در سه هزار علت این نامگذاری است. چرا که در زبان مازندرانی کلمه هراز برای رودخانه استفاده می‌شود و به مرور زمان این کلمه تبدیل به هزار شده است و نام جنگل‌ها به دو هزار سه هزار تغییر کرده است. این رودخانه‌ها هم مانند تمام رودهای مازندران، به دریای خزر وصل می‌شوند.

در توصیف زیبایی‌های این منطقه می‌توان گفت به قدری مسحور کننده است که هیچ انسان طبیعت دوستی نمی‌تواند به سادگی از آن بگذرد. رودهای دو هزار از منطقه الموت در قزوین سرچشمه می‌گیرند. این منطقه دارای پوشش گیاهی مانند راش، ون، چنار و هیرکانی است که از درختان بومی مازندران هستند. در سه هزار، دره‌ای زیبا با پوشش گیاهی بکر و سرسبز وجود دارد که رودخانه‌های سه هزار از آن می‌گذرند.

آب و هوای مناسب، چشمه‌های بکر و درختان بومی گوناگون زیبایی شگرفی به این منطقه بخشیده است. همچنین فضای مناسبی برای کمپینگ در این جنگل‌ها وجود دارد و شما می‌توانید با شب‌مانی در این جنگل‌ها، از زیبایی‌های شبانه آن هم لذت ببرید. اما بسیار مراقب باشید. چرا که به دلیل دور بودن از منطقه‌ی مسکونی، در این جنگل‌ها حیوانات وحشی فراوانی زندگی می‌کنند. پس بهتر است با تجربه‌ی بالا سفرکنید و در منطقه‌ای اتراق کنید که آثاری از حیوانات در آن جا نباشد. به گونه‌ای که هم خودتان از خطر محفوظ باشید و هم مزاحم حیوانات جنگل نشوید.

جنگل نوردی در فصل پاییز اگرچه لذت فراوانی دارد اما بهتر است امکانات کمپینگ شما کامل باشد تا به مشکلی برنخورید. چون وقتی از مسیر ماشین رو خارج شوید، مسافت زیادی را باید پیاده طی کنید. پس بهتر است که مجهز باشید. اگر هم به دنبال اقامتگاه هستید، نگران نباشید. در ابتدای هر دو منطقه و نرسیده به قسمت بکر جنگلی، اقامتگاه‌های توریستی، سوییت و هتل‌های ارزان قیمت و مناسب در دسترس است.

اگر از تهران راهی این طبیعت زیبا هستید، دو مسیر پیش روی شما قرار دارد. بزرگراه تهران – قزوین که از الموت باید به منطقه‌ی شهسوار بروید و مسیر دوم که از جاده چالوس می‌گذرد تا به منطقه شهسوار برسید.
در فصل پاییز ملزومات مهم، لباس گرم و مناسب باران و برف، کیسه خواب، گورتکس، پلار و دستکش است. تا علاوه بر لذت بردن از رنگ‌های زیبای موجود در طبیعت، تا پایان سفر هم در سلامت کامل باشید.

نویسنده: سپیده قلی پور
عکاس: ریحانه زارع

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

جنگل‌های دو هزار و سه هزار

جنگل‌های دو هزار و سه هزار