کوله

 • دی ۱۰, ۱۳۹۶
 • نوشته توسط مرتضی فراهانی

آیا قصد انجام سفری ماجراجویانه دارید؟ یا برنامه طبیعتگردی حرفه‌ای در پیش دارید؟ شاید هم ممکن است تازه به فکر گشت و گذار در طبیعت افتاده‌اید و برای خرید تجهیزات مورد نیاز برنامه ریزی می‌کنید. وجه مشترک تمام گزینه‌های فوق داشتن یک کوله مناسب است. کوله‌ای که نیازهای شما را رفع کند و بهترین کیفیت را داشته باشد. در این مطلب سعی داریم شما را با کوله‌ها، انواع آنها، انتخاب، خرید و نگهداری از آنها آشنا کنیم.

کوله

کوله

 

مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب کوله مناسب را به ترتیب توضیح می‌دهیم:

۱. جنسیت: در حال حاضر تمامی برندهای مطرح در زمینه تولید کوله‌های کوهنوردی، دارای کوله‌های مناسب بانوان و آقایان به صورت مجزا هستند. خانم‌ها عموماً نسبت به آقایان استخوان بندی کوچک‌تر و عرض شانه کمتری دارند. همین امر طراحی برای بانوان را متفاوت می‌کند. کوله‌های تولید شده برای بانوان معمولاً دارای بندهای شانه‌ای با فاصله کمتر هستند و نسبت به مدل‌های مخصوص آقایان اندکی باریک‌ترند. البته به این نکته حتماً توجه داشته باشید که قبل از خرید، حتماً نمونه آن را روی شانه بیندازید تا از راحتی و مناسب بودن سایز آن اطمینان حاصل کنید.

 

کوله بانوان

کوله بانوان

 

۲. حجم کوله: نشان دهنده فضای داخلی کوله است و آن را با اینچ مکعب یا لیتر بیان می‌کنند. حجم مناسب برای هر برنامه را عواملی مثل مدت زمان برنامه، فصل اجرای برنامه و تجهیزات جانبی مورد نیاز تعیین می‌کند. خیلی اوقات سوال افراد این است که به صورت حدودی حجم مورد نیاز برای برنامه را چگونه می‌توان فهمید؟ برای راهنمایی، در پایین جدولی تهیه شده است که به صورت تقریبی می‌تواند به شما در انتخاب حجم کوله کمک کند:

 

مدت زمان برنامه / فصل اجرا

تابستان

بهار/پاییز

زمستان
کوهپیمایی یک روزه۲۵-۳۵۳۵-۴۰۴۰-۴۵
کوهپیمایی و شب مانی ۲ روزه۴۰-۵۰۵۰-۵۵۶۵-۸۰
برنامه‌های ۳ تا ۵ روزه۶۵-۸۰۶۵-۸۰۸۰-۹۰
برنامه‌های بیش از ۵ شب۸۰-۹۰۸۰-۹۰۸۰-۹۰

 

*اعداد نوشته شده بر حسب واحد لیتر هستند.

در بازار کوله‌هایی موجودند که حجم آنها به صورت مثال ۴۵+۵ لیتر عنوان شده است. این کوله‌ها دارای یک زیپ داخلی هستند که در صورت باز شدن به شما فضای اضافی می‌دهند.

۳٫ نوع فعالیت: برای انواع برنامه‌ها، کوله‌های متفاوتی ساخته شده‌اند. کوهنوردی، سنگ نوردی، دره نوردی، دوچرخه سواری و…

به صورت مختصر انواع کوله‌های مطرح از نظر نوع فعالیت را توضیح خواهیم داد:

کوله‌های کوهنوردی: این کوله‌ها برای حمل بار به صورت طولانی ساخته شده‌اند و معمولاً دارای جیب‌های مخصوص تجهیزات کوهنوردی هستند.

 

کوله کوهپیمایی

کوله کوهپیمایی

 

کوله‌های طبیعتگردی: این کوله‌ها دارای جیب‌های زیاد و بندهای متعدد هستند که شخص به راحتی بتواند حجم زیادی از وسایل را داخل و در بیرون کوله حمل و مدیریت کند.

 

کوله طبیعتگردی

کوله طبیعتگردی

 

کوله‌های سنگ نوردی: این مدل‌هابسیار کوچک هستند و به صورت کامل به بدن سنگ نورد می‌چسبند. دلیل حجم پایین این نوع محدودیت فضا در عبور از شکاف‌ها و فضاهای تنگ است. در کنار اینکه کوله حجیم باعث از دست رفتن تعادل و مرکز ثقل سنگ نورد شده و حمل آن خطرات جدی به دنبال دارد.

 

کوله سنگ نوردی

کوله سنگ نوردی

کوله سنگ نوردی همراه با تجهیزات یخ نوردی

کوله سنگ نوردی همراه با تجهیزات یخ نوردی

 

کوله‌های دره نوردی: این کوله‌ها به صورت استوانه‌ای، ضد آب و دارای کاورهای یک تکه جداگانه هستند. از کوله‌های دره نوردی برای برنامه‌هایی که عبور از آب و یا فرود و صعود از آبشارها را دارد، استفاده می‌شود.

 

کوله دره نوردی

کوله دره نوردی

 

کوله‌های فنی: این کوله‌ها شکل کشیده‌تری نسبت به سایرین دارند و معمولاً جیب‌های کمتری روی آن مشاهده می‌شوند. در این مدل‌ها تسمه‌های اتصال چوب اسکی و تجهیزات فنی موجودند.

 

کوله فنی

کوله فنی

 

کوله‌های یخ نوردی: این کوله‌ها کاملاً مشابه کوله‌های سنگ نوردی هستند. با این تفاوت که ضد آب هستند و محل اتصال تجهیزات یخ نوردی روی آن تعبیه شده است.

 

کوله یخ نوردی

کوله یخ نوردی

کوله یخ نوردی

کوله یخ نوردی

 

۴. وزن بار: این موضوع برای علاقه مندان به سفر و کوهنوردان آماتور تا حد زیادی ناآشناست. در طراحی کوله‌های حرفه‌ای بسیاری از عوامل به صورت مستقیم دخیل هستند که یکی از مهم‌ترین آنها وزن قابل حمل توسط کوله است. ممکن است دو مدل با حجم‌های یکسان، قابلیت تحمل وزن متفاوتی داشته باشند.

 

در نهایت نکات دیگری که برای خرید مناسب باید مد نظر داشته باشید بدین شرح است:

 • بندهای شانه‌ای و کمری آن باید دارای عرض مناسب و اسفنج‌های خوب باشد. اسفنج بندها نباید بر اثر مرور زمان فشرده شوند.

 

تسمه‌ها و بندهای کوله

تسمه‌ها و بندهای کوله

 

 • جنس شاسی کوله موردی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. در گذشته شاسی کوله‌ها را از فلز می‌ساختند. این شاسی‌ها در مواردی باعث فشار موضعی به کمر شده که در حین برنامه و به صورت طولانی مدت باعث ایجاد درد و آسیب فیزیکی می‌شوند. کوله‌های جدید دارای شاسی‌هایی با استحکام و قابلیت فرم پذیری اندک هستند که بعد از چندین بار استفاده حالت کمر ورزشکار را به خود می‌گیرند که این امر باعث راحتی حمل آن در برنامه‌ها می‌شود.
 • پارچه کوله باید سبک، مقاوم و ضد آب باشد.
 • کوله‌های جدید با تکنولوژی روز، بدون دخالت دست و با منافذ بسیار کم دوخته می‌شوند. این امر در ضد آب بودن محصول کمک شایانی می‌کند.
 • زیپ به عنوان مهم‌ترین بخش ورود آب به درون کوله همواره مورد اهمیت بوده است. در کنار اینکه در رفتن زیپ و یا خرابی آن حین برنامه ممکن است برایتان حکم فاجعه داشته باشد! پس به جنس زیپ و مارک و نوع آن که حتماً ضد آب باشد دقت کنید.

 

حال پس از انتخاب مدل مناسب، باید نکاتی را درباره نحوه استفاده، نگهداری و تنظیم کوله یاد بگیریم:

به صورت کلی وزن کوله نباید بیش از ۲۵ درصد وزن شما باشد. کوهنوردان حرفه‌ای، نظامیان و امدادگران در مواردی تا یک سوم وزن خود را در کوله حمل می‌کنند. لازم به ذکر است که حمل وزن زیاد در برنامه‌های سنگین می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های فیزیکی و خطرات جبران ناپذیری شود.

تقسیم وزن تجهیزات حمل شده در کوله طبق شکل زیر باید به گونه‌ای باشد که مرکز ثقل بدن شما تغییر نکند. وسایل سنگین‌تر در نزدیکی کمر، تجهیزات نیمه سنگین بالاتر از کمر و باقی تجهیزات باید در پایین و جلوی کوله قرار بگیرند. از نصب تجهیزات سنگین و حجیم به بیرون کوله خودداری کنید و در صورت نیاز به حمل وسایل در بیرون، از وسایل کم حجم‌تر و سبک‌تر استفاده کنید که حتی الامکان مرکز ثقل کوله به بدنتان نزدیک‌تر باشد.تقسیم وزن جانبی نیز از موارد بسیار مهمی است که در مسیرهای ناهموار می‌تواند کمک شایانی به حمل راحت‌تر کوله توسط شما بکند. راهنمای تنظیم کوله به صورت تصویری برای شما قرار داده شده است:

 

تقسیم وزن کوله

تقسیم وزن کوله

مراحل تنظیم کوله

مراحل تنظیم کوله

مراحل تنظیم کوله

مراحل تنظیم کوله

 

 

در مسیرهای هموار مرکز ثقل باید بالاتر از مرکز کمر شما باشد و در مسیرهای ناهموار نیاز است که مرکز ثقل اندکی پایین‌تر از مرکز کمر باشد.

 

نکات مربوط به نگهداری کوله:

 • حتی الامکان از حمل ظروف شیشه‌ای، چینی و یا هر نوع ظرف شکستنی خودداری کنید. زیرا علاوه بر وزن زیاد احتمال پاره شدن کوله را بالا می‌برند.
 • مواد نفتی، شیمیایی و یا شوینده‌ها را در ظرف‌های در بسته و در پلاستیک محکم قرار دهید. در صورت نشتی این نوع مواد، علاوه بر آلوده شدن وسایل داخل، پارچه کوله نیز به شدت آسیب می‌بیند.
 • در صورت حمل کوله به وسیله طناب، حتما دقت کنید که طناب به تسمه‌های جانبی وصل نشده باشد. برای کشیدن کوله باید طناب از بندهای شانه‌ای رد شود.
 • معمولاً در برنامه‌های کوهنوردی به دلیل تعریق کمر، قسمت پشتی کوله مرطوب می‌شود. حین اطراق یا استراحت این بخش را در تماس با هوای آزاد یا نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.
 • برای شستشوی کوله، آن را با دست و به وسیله صابون و آب ولرم بشویید. استفاده از شوینده‌ها و یا ماشین لباسشویی باعث آسیب دیدن مواد ضد آب رویه‌ می‌شود. برای خشک کردن نیز آن را در محلی که جریان هوا وجود دارد خشک کنید و از حرارت دادن آن خودداری کنید.
 • پس از اتمام برنامه کوله را خالی کرده، تمیز کنید و در محلی به صورت ایستاده و بدون فشار قرار دهید.
 • برای کوله خود کاور ضد باران و با رنگ مناسب تهیه کنید. کاورها مانع کثیف شدن کوله حین برنامه می‌شوند و مانع بسیار خوبی در برابر نفوذ باران به درون کوله هستند. برای انتخاب کاور به متضاد بودن رنگ آن نسبت به محیط دقت کنید. این امر برای شرایط امدادی بسیار مهم است. کاورهای کوله به فراوانی در بازار موجود هستند و عموماً قیمت‌های ارزانی هم دارند.

 

کاور کوله

کاور کوله

 

 • برای برنامه‌های طولانی مدت و هیچهایک، به دلیل قرار دادن کوله در مکان‌های نامتعارف مانند باربند، بخش بار اتوبوس‌ها و کامیون‌ها و… که دارای اجسام تیز و آلودگی‌هایی مانند روغن و… هستند، از یک کیسه بزرگ و ضخیم برای محافظت کوله خود استفاده کنید.
 • در کوله‌های جدید با توجه به جنس شاسی، بعد از مدتی استفاده (به اصطلاح بارکشی)، شاسی تا حدی با بدن شما تطابق پیدا می‌کند. از قرض دادن کوله خود به دوستان خودداری کنید. زیرا این امر به دلیل تفاوت فیزیکی افراد با هم، باعث دفرمه شدن شاسی کوله می‌شود.

تیم کرگدن نارنجی امیدوار است با توجه به راهنمایی‌ها و پیشنهادات فوق، بهترین گزینه را انتخاب کنید و از سفر خود لذت ببرید.

نویسنده: مرتضی فراهانی
منبع تصاویر: وبسایت شرکت دیوتر

نوشته های مرتبط