نکات اولیه کمپ در کویر

  • بهمن ۸, ۱۳۹۶
  • نوشته توسط حسین طاهری
کمپ در کویر

نکات اولیه کمپ در کویر

 

نیمه‌ی دوم سال بهترین گزینه زمانی برای سفر به کویر به حساب می‌آید. چه سفرهای یک روزه کویر مد نظرتان باشد و چه به فکر کمپ در کویر باشید، بهتر است تجهیزات مناسب کویر را همراه داشته باشید و با آمادگی کامل قدم به این سفر بگذارید. خصوصاً اینکه سفر کمپینگ مد نظرتان باشد و مجبور باشید با روزهای آفتابی و گرم و شب‌های سرد و خشک کنار بیایید.

برای این کار باید در اولین قدم از منطقه، شرایط آب و هوایی، اقلیمی واکوسیستم کویر شناخت کافی داشته باشید. قدم بعدی اینکه باید متناسب با طول زمان سفرتان تجهیزات حداقلی لازم برای کمپ در کویر را تهیه کنید.

کیسه خواب:
شاید از خودتان بپرسید کیسه خواب کویر با سایر کیسه خواب‌های موجود در بازار چه تفاوتی دارد. برای آنکه متوجه این تفاوت بشوید و گزینه مناسب کمپ در کویر را انتخاب کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

هر کدام از اعداد درج شده بر روی کیسه خواب‌ها معنی جداگانه‌ای دارند. اولین عدد نشان دهنده دمای کامفورت است. این عدد دمایی را که کیسه خواب برای ۸ ساعت استراحت کامل و راحت به شما می‌دهد را نشان خواهد داد. اگر عدد اول به صورت بازه درج شده باشد، می‌توانید میانگین بازه حرارتی را به عنوان دمای کامفورت در نظر بگیرید.

عدد دوم دمای حداکثر آسودگی (Max Comfort Temperature) یا حداکثر دمایی است که یک نفر (مرد) با کیسه خواب باز، بدون عرق کردن می‌تواند تجربه کند.

سومین عدد دمای اکستریم (Extrime)، حداقل دمایی است که یک نفر (زن) می‌تواند شش ساعت خواب غیر راحت داشته باشد!

پس قبل از سفر دقیقاً باید بدانیم به کجا سفر می‌کنیم، دمای هوا در منطقه چقدر خواهد بود و متناسب با آن کیسه خواب مناسبی را همراه داشته باشیم.

 

کمپ در کویر

کمپ در کویر

 

نکته‌ی بعدی به حجم و وزن کیسه خواب مربوط می‌شود. در صورتیکه با وسیله نقلیه شخصی خود سفر می‌کنید، وزن کیسه خواب چندان اهمیتی ندارد. اما اگر قرار باشد کیسه خواب را همراه با سایر وسایلتان مثلاً درون کوله پشتی‌تان حمل کنید، بهتر است تا حد امکان کیسه خواب‌های کم حجم و سبک را انتخاب کنید. در این شرایط کیسه خواب‌های پر می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برایتان باشند.

فراموش نکنید زیرانداز زیر کیسه خواب را هم تهیه کنید. چرا که این زیرانداز هم در حفظ دما و هم در راحتی هر چه بیشتر جای خوابتان تأثیر خواهد داشت.

چادر:
بعد از کیسه خواب، چادر مهم‌ترین و ضروری‌ترین جزء کمپینگ به حساب می‌آید. چرا که نه تنها به کنترل سرما و باد کمک می‌کند، بلکه از نظر حفظ امنیت تأثیر به سزایی دارد. یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای خرید چادر مسافرتی دارید، نمونه چادرهای ضد آب و دو طرفه هستند.

 

کمپ در کویر

کمپ در کویر

 

لباس مناسب طبیعت گردی:
برای سفر به کویر شما به چند نوع لباس نیاز دارید. لباس مناسب روز ترجیحاً خنک، رنگی و شاد بهترین گزینه است. چرا که هم به بهتر دیده شدن شما در زمان حادثه توسط دیگران کمک می‌کند و هم عکس‌هایتان را زیباتر خواهد کرد. بادگیر، صندل، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابی و کلاه زمستانی، جوراب، دستمال سر یا گردن، لباس گرم اضافه و لباس زیر اضافه را حتماً همراه داشته باشید. البته بهتر است لباس‌ها و وسایل را طوری بسته بندی کنید تا حداقل فضای کوله پشتیتان را اشغال کند.

انتخاب تجهیزات سفر و به خصوص کمپینگ، اول به بودجه و دوم به میزان طبیعت‌گردی و سفرهای احتمالیتان بستگی دارد. اما بهتر است تا زمانی که تجهیزات ضروری و با کیفیتی را تهیه نکرده‌اید، سراغ سفرهای کمپینگ نروید. علاوه بر کیسه خواب، چادر و وسایل شخصی به وسایل دیگری هم احتیاج خواهید داشت.

وسایل پخت و پز ساده‌ای که باید همراه داشته باشید اجاق پیک نیک با شعله‌ی جدا، ماهیتابه، قابلمه، بشقاب، چاقو، چنگال، لیوان (تمام این لوازم را می‌توانید با حجم کم و قیمت پایین به راحتی تهیه کنید.)

 

کمپ در کویر

کمپ در کویر

 

انتخاب مواد غذایی که همراه خواهید داشت به طبع و سلیقه خودتان بستگی دارد. همیشه قبل از سفر تعداد وعده‌های غذایی‌تان را شمرده و حداقل یک وعده غذای اضافی همراه داشته باشید. تا حد امکان سعی کنید از شهر یا روستای مقصد خرید کنید. با این کار هم سبک‌تر سفر می‌کنید و هم به اقتصاد آن منطقه کمک خواهید کرد.

چند مورد مهم دیگر. هدلایت، چراغ سقفی، لوازم کمک‌های اولیه، داروهای پرمصرفی که نیازی به نسخه‌ی پزشک ندارند مثل مسکن‌ها و تنقلات خشک (میان وعده‌های مغذی و …) را همراه داشته باشید. اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتماً به سرپرست گروه اطلاع بدهید.

 

 

 

کمپ در کویر

کمپ در کویر

کمپ در کویر

کمپ در کویر

 

این موارد نیازهای اولیه و سطحی برای سفر به کویر و کمپینگ در کویر هستند. با همراه داشتن لوازم  بالا و رعایت نکات ایمنی امیدواریم سفر خوبی به کویر داشته باشید.

 

نویسنده: حسین طاهری

نوشته های مرتبط