ساخت کمپر

  • اسفند ۶, ۱۳۹۶
  • نوشته توسط علی احمدیان
کمپر ون

به فرار از روزمرگی نیاز دارید؟ در اینجا چگونگی ساخت یک کمپر ون را شرح می‌دهیم.

 

مقدمه مترجم:

انسان ذاتاً دوستدار طبیعت است. میان درختان انبوه بودن یا غرق شدن در بلندای افق، حال دلش را خوب می‌کند. همین انسانِ طبیعت دوست، وابسته به خانه‌ای ثابت است. خانه‌ای که راحتی و آسایش وی را تأمین کند.

حال اگر امکانی فراهم شود تا طبیعت و آسایش خانه به همراه چشم‌اندازهای متنوع را یکجا با هم داشته باشد، کمپر ون (Camper Van) بهترین انتخاب موجود خواهد بود!

می خواهید فراتر از برداشتن یک کوله پشتی و کیسه خواب جمع شده به حیات وحش قدم گذارید. ممکن است بخواهید طبیعت را تجربه کنید یا به مکاشفه بپردازید. به هر حال داشتن تمام راحتی و آسایش خانه را در نظر دارید. یا حداقل بیشتر آنها را. اساساً به یک کمپر ون نیاز خواهید داشت.

کمپر ون جایی مابین خوابیدن در چادر و ون‌های معمولی قرار می‌گیرد. در حالی که مزایای وسیله‌ی نقلیه‌ای کم حجم‌تر را داراست. شرکت‌های تخصصی چندین نمونه‌ی مجهز برای مشتری‌های بدون محدودیت مالی تجهیز کرده‌اند. اما این امر نیز امکان پذیر است که بتوانید کمپر ون خود را با بودجه‌ای به صرفه‌تر بسازید.

ون مرسدس بنز اسپرینتر

ون مرسدس بنز اسپرینتر

ابتدا به خودرویی برای تغییر کاربرد به کمپر نیازمندید. ون‌های با سایز بزرگ برای مثال مرسدس بنز اسپرینتر، فورد ترانزیت یا اکونولاین یا شورولت اکسپرس نسبتاً در دسترس‌تر هستند و فضای داخلی مناسب‌تری برای استقرار لوازم دارند. اگر شما خودروی کارکرده می‌خرید، مطمئن شوید که در وضعیت مناسبی باشد. تعمیر مشکلات مکانیکی تنها به لیست کارهای واجب شما خواهد افزود.

ون

ون

    زمانی که شما خودرو را در اختیار دارید، قادر خواهید بود برای طرح‌ریزی تغییرات لازم، برای دکوراسیون داخلی نقشه بکشید. ابعاد ون طرح داخلی را تعیین خواهند کرد. اما لازم است شما کاری را که می‌خواهید دقیقاً داخل ون خود انجام دهید، مشخص کنید. لیستی از ویژگی‌های مورد نظرتان تهیه کنید. اگر قصد دارید شخص دیگری را در ماجراجویی‌هایتان همراه داشته باشید، نظر او را نیز دخیل کنید. برای ایده گرفتن بیشتر در گوگل « DIY camper van » را جستجو کنید.

می‌توانید اجزای داخلی مثل تخت خواب‌ها و کابینت‌ها را با استفاده از الگوهای مقوایی برای سنجیدن هماهنگی و تناسب داخلی بسازید. حتی زمانی که می‌خواهید اجزای اصلی را در واقعیت نصب کنید، به یاد داشته باشید که این چنین پروژه‌هایی به سعی و خطا نیازمند هستند. حتی اگر موردی جور در نیامد، به کار خود ادامه دهید.

نمای داخلی ون

نمای داخلی ون

یک کمپر ون مقدار زیادی از موجودی حساب بانکی شما را خواهد بلعید! اما این امر خرج شدن پول شما با رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه‌تان خواهد بود.  واژه‌ی «کمپر» را به یاد داشته باشید و چیزها را ساده‌تر انجام دهید. یک اجاق کولمن (Coleman Stove) غذای شما را طبخ خواهد کرد، همانطوری که در اقامت داخل چادر هم به آن نیازمند می‌شدید. همچنین می‌توانید وسایل را با خلاقیت بیشتر و مصارف چندگانه از بین لوازم خانگی انتخاب کنید.

برای تأمین برق، به پنل‌های خورشیدی فکر کنید. لازم نیست برای ژنراتورهای مکانیکی و درگیر شدن با مصرف سوخت و سر و صدای زیادی که ایجاد می‌کنند، هزینه‌ای صرف کنید. انرژی خورشیدی نیز بیشتر دوستدار محیط زیست است. شرکت‌هایی مثل AM Solar کیت‌های پنل خورشیدی مخصوص ون‌ها و خودروهای تفریحی تولید می‌کنند و از نظر نصب و راه‌اندازی نسبتاً راحت‌تر هستند.

کمپر ون

کمپر ون

همانند اغلب پروژه‌های DIY، اینترنت می‌تواند دوست خوبی برای شما باشد. اگر مطمئن نباشید که از کجا شروع کنید یا با یک مشکل خاصی از پروژه‌ی خود مواجه شوید، می‌توانید از یک ویدئوی آموزشی یوتیوب (YouTube Tutorial) یا با استفاده از انجمن‌های اینترنتی کمپر ون مشکل خود را حل کنید. وبسایت‌هایی مثل BuildACamperVan.com و DoItYourSelfRV.com  تنها دو مثال کاربردی هستند.

 

کمپر ون

کمپر ون

زمانی که یک کمپر ون آماده داشتید، هیچ چیزی نمی‌تواند مانع از اکتشاف و جستجوی شما شود. یک ون را نسازید مگر اینکه به تحقق اهدافتان در مسیر زندگی کمک کند.

 مترجم: امیر قره داغی
متن اصلی از استفان ادل اشتاین – نوشته شده در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۷
مطلب اصلی

نوشته های مرتبط