۱۲ دلیل که چرا سفر کردن برای کودکان مفید است؟

 • فروردین ۱۹, ۱۳۹۷
 • نوشته توسط علی احمدیان

سفر برای کودکان و دلایل اهمیت آن

سفر کردن با کودکان، به ویژه با کودکان کوچک‌تر می‌تواند ترسناک باشد. والدین نمی‌دانند واقعاً کودکانشان قرار است در سفر چه واکنشی از خود نشان دهند؟ به علاوه باید با اضافه بار ناشی از وسایل کودکان مثل غذا، بطری، ظروف، پوشک و دیگر ضروریات کودک سر و کار داشته باشند. والدین ممکن است مجبور شوند بسیاری از تفریحات خود را با دوستان حذف کنند تا از کودک خود مراقبت کنند. اما آیا با وجود این مشکلات، والدین از بردن کودکانشان به سفر و تعطبلات پشیمانند یا برعکس معتقدند با وجود کار زیاد ولی به لحظه لحظه آن می‌ارزد؟

سفر با کودکان

سفر با کودکان

 

و این‌ها دلایل ما هستند برای اینکه چرا سفر کردن برای کودکانمان مفید است:

 1. سفر کردن، چیزهای جدید را به آنها معرفی می‌کند.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

کودکان خردسال ممکن است چیزهایی را که در طول یک سفر کشف می‌کنند، به یاد نیاورند. اما احتمال این که آن‌ها را به خوبی بیاد بیاورند بیشتر است. ممکن است برایتان پیش آمده باشد بعد از بازگشت از سفر، تا ماه‌ها کودکتان از یافته‌ها و خاطراتش از سفر بگوید که گاهاً موجب شگفتی اعضای خانواده‌تان نیز شده باشد.

 1. سفر به آن‌ها چگونگی جهان و راه و روش‌های زندگی را یاد می‌دهد.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

هر مادر و پدری می‌داند که کودکان چه ذهن یاد گیرنده و خلاقی دارند و سریعاً چیزهای مختلف (چه یاد دادنی و چه غیر یاد دادنی) را فرا می‌گیرند. سفر این فرصت را به کودکان می‌دهد تا خودشان جهان را تجربه کنند.

 1. سفر به کودکان تاریخ، جغرافی و معماری و شهرها را یاد می‌دهد.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

مسافرت وقتی برای کودکان جذاب‌تر می‌شود که آن‌ها هم در سفر درگیر باشند. کمک خواستن از بچه‌ها برای پیدا کردن مقصد سفر و راه از روی نقشه نمونه‌ای است که می‌تواند آن‌ها را درگیر مسئولیت‌های سفر کند. گفتن جمله‌هایی در مورد بناهایی که در سفرمان می‌بینیم مثل اینکه چه کسی آنرا ساخته؟ چرا ساخته شده؟ در چه زمانی ساخته شده؟ چه کاربردی دارد؟ و از این قبیل جملات می‌تواند توجه کودکان را به جزییات جلب کند. یادگیری به راحتی می‌تواند جزیی از فرهنگ سفر شود و نگرش کودکان را در مورد سفر به عنوان یک وظیفه و تکلیف به نوع متفاوتی از سبک زندگی که در آن یادگیری از طریق تجربه‌های هیجان انگیز و ماجراجویانه انجام می‌شود، تغییر دهد.

 1. تجربه یادگیری بهتر ورای یک چهار دیواری
سفر با کودکان

سفر با کودکان

آیا کودکان فرصت دیدن کوهستان‌ها، درختان، برگ‌ها، گل‌ها، جانوران، کرم‌ها و یا استخوان‌های خشک شده (در موزه‌ها) را در فضای کلاس دارند؟ شاید فقط در کتاب‌ها یا در اینترنت. آیا کودکان با دیدن یک سری علایم، نشانه‌ها و اعداد در کتاب‌ها هیجان زده می‌شوند؟ احتمالاً نه. هیچ چیز کودکان را به اندازه اینکه بتوانند از همه‌ی پنج حس خود استفاده کنند، هیجان زده و یادگیری آن‌ها را بهتر و مؤثرتر نمی‌کند. بنجامین فرانکلین در جایی می‌گوید: “اگر چیزی را به من بگویی فراموش خواهم کرد، اگر به من چیزی را یاد بدهی احتمال دارد در خاطرم بماند، اما اگر من را درگیر آن کنی قطعاً یاد خواهم گرفت.”

 1. سفر کردن کودکان را به طبیعت نزدیک‌تر می‌کند.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

حیوانات مزرعه، گل‌ها، گیاهان، درخت‌ها، علف‌ها، مورچه‌ها و … اکثر این‌ها به سادگی در زندگی شهری فراموش می‌شوند و زمانی که شما کودکتان را به طبیعت می‌برید، می‌تواند آن‌ها را از نزدیک ببیند و حتی لمس کند. سفر کردن واقعاً راه بسیار خوبی برای آشنا کردن کودکان با زیبایی‌های خلقت و شاهکارهای طبیعت است.

 1. سفر کردن به کودکان انطباق پذیری با شرایط و سازگاری را یاد می‌دهد.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

بعد از یک یا دو سفر با کودکتان خواهید دید که او شب‌ها در چادر کوچکتان در طبیعت به راحتی می‌خوابد؛ انگار نه انگار که دور از اتاق گرم و نرمش باشد. برنامه‌های سفر به ندرت بدون اشکال و همانطور که انتظارش را داریم پیش می‌روند و نیازمند آن است تا در لحظه بتوان تصمیم‌گیری کرد و متناسب با شرایط جدید رفتار کرد. به همین دلیل است که سفر می‌تواند تمرین خوبی باشد تا کودکان از چارچوب‌های کارهای روزمره دور شوند و توانایی انطباق پذیری در آنها تقویت شود.

 1. سفر کودکان را تشویق به بروز دادن خودشان می‌کند.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

سفر کردن و مدام در معرض فضای باز و طبیعت بودن نقش مهمی در رشد توانایی ابراز افکار و احساسات در کودک ایفا می‌کند. چرا و چگونه؟ معمولاً خانواده در مورد چیزهایی که در طبیعت می‌بینند از کودک خود سوال می‌کنند و او را در بحث مشارکت می‌دهند و این فرصت کودک را تشویق می‌کند تا صحبت کند. او در مورد چیزهایی که برایش جالب است صحبت می‌کند و فرصت خوبی برای گسترش دایره لغاتش پیدا می‌کند.

 1. سفر کردن کودکان را اجتماعی‌تر می‌کند.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

فضای مدرسه و کلاس برای تعامل، فرصت کمی به کودکان می‌دهد و همین فرصت اندک را هم اکثراً با هم سن‌های خودش دارد. در طول سفر کودکان با افراد مختلف، از قشرها و فرهنگ‌های مختلف و از همه سنین تعامل می‌کند.

 1. سفر کردن به کودکان صبر و بردباری را می‌آموزد.
سفر با کودکان

سفر با کودکان

کودکان به طور ذاتی موجودات کنجکاوی هستند و اگر آن‌ها را ساعت‌های طولانی پشت میز و صندلی محبوس نگه دارید، کج خلق و زود رنج خواهند شد. در طول سفر کودکان این را می‌آموزند که تا رسیدن به مقصد سفر و امکان شروع ماجراجویی‌هایشان کمی صبر داشته باشند و در طول مسیر از زیبایی‌های آن و مناظر لذت ببرند.

 1. یک نفس هوای تازه
سفر با کودکان

سفر با کودکان

کودکان شهری به ندرت هوای سالم تنفس می‌کنند و سفر به مناطق بکر طبیعت فرصت تنفس هوای سالم و تازه را به آنها می‌دهد.

 1. سفر تا مدتی کودکان را از دنیای دیجیتال دور می‌کند.

سفر و کمپینگ به همه فرصت دور شدن و سم‌زدایی از دنیای دیجیتال را می‌دهد. با نبودن تلویزیون و سرگرمی‌های دیجیتال، کودک و والدین انتخابی جز لذت بردن از طبیعت ندارند. پیاده‌روی در کنار یکدیگر در اطراف محل کمپ یکی از شیرین‌ترین کارهایی است که در سفر می‌توان انجام داد.

 1. فراهم آمدن تجربه پیوند و تحکیم روابط به عنوان یک خانواده
سفر با کودکان

سفر با کودکان

سفر کردن یکی از بهترین راه‌ها برای فاصله گرفتن از فشار و شلوغی‌های زندگی است. کودکان زمان بیشتری با والدین خود می‌گذرانند و والدین همه‌ی توجه‌شان را به کودکشان می‌دهند. سفر یکی از بهترین فرصت‌ها برای تقویت پیوند اعضای خانواده است.

هر از گاهی ممکن است بقیه نگاه متعجبی به شما کنند یا در مورد همراه آوردن کودکی ظاهراً ناراحت با شرایط سخت به ویژه در سفرهای ماجراجویانه نظراتی دهند. شاید شما یه عنوان والدینی عجیب به نظر بیایید. اما قطعاً ارزش یادگیری که برای کودک اتفاق می‌افتد به خسته کننده بودن و عجیب بودن سفر می‌ارزد.

هر تصمیمی که در مورد سفر می‌گیرید چه سفر داخلی، چه گشت و گذار آخر هفته، چه سفری کوتاه خارج از شهر یا سفری ماجراجویانه، همراه بردن کودکتان را حتماً در نظر بگیرید. صبر نکنید تا بزرگ‌تر شود. لحظه‌هایی شبیه به این به سرعت از کنار شما می‌گذرند، پس تا می‌توانید قدر آن‌ها را بدانید.

مترجم: سپهر شمسایی

مطلب اصلی

 

نوشته های مرتبط