ده نکته مهم در مورد سفر با خودروی شخصی

 • اسفند ۲۲, ۱۳۹۶
 • نوشته توسط علی احمدیان

شروع فصل بهار و فرارسیدن ایام تعطیلات نوروز، فرصت بسیار خوبی برای سفر کردن است و بسیاری از مردم این موقعیت را غنیمت شمرده و پا در راه سفر می‌گذارند.

هوایی یا زمینی فرقی ندارد. مهم سفر است و لذت بردن از تازگی طبیعت و تعطیلات. اگر سفر زمینی و با خودروی شخصی انجام می‌شود، باید به چند نکته توجه داشت تا مشکل یا اتفاق ناخوشایندی طعم شیرین سفر را تلخ نکند. در این مطلب قصد داریم مواردی را یادآوری کنیم تا با توجه و رعایت آنها، سفر بی‌دغدغه و آرامی را تجربه کنیم.

 

 

 

کنترل فنی

کنترل فنی

 1. قبل از سفر، خودرو را از لحاظ فنی کنترل کنید. به صداهای غیر عادی خودرو حساس باشید و در صورت وقوع، در اولین فرصت به تعمیرگاه مراجعه کنید. حتماً کیفیت و سطح روغن موتور و آب داخل رادیاتور را چک کنید و در صورت لزوم برای تعویض اقدام نمایید. از سالم بودن سیستم ترمز و لنت‌ها مطمئن شوید. توقف به موقع و سریع، مهم‌ترین اصل در زمان وقوع حادثه است. وضعیت لاستیک‌ها را از نظر میزان آج، نبود ساییدگی و کافی بودن فشار باد کنترل کنید. آنها رابط خودرو با مسیر هستند، به توجه ویژه نیاز دارند. از صحت کارکرد برف پاک‌کن‌ها مطمئن شوید. در زمان بارندگی، به دید کافی نیاز داریم. «دیدن» و «دیده شدن» از ارکان رانندگی است. حتماً از نبودن نقص در سیستم روشنایی، چراغ‌های ترمز و راهنماها اطمینان حاصل کنید. خلاصه کلام اینکه از معتبر بودن برگه‌ی معاینه فنی مطمئن باشید.

 

 

همراه داشتن مدارک معتبر

همراه داشتن مدارک معتبر

 1. مدارک خودرو را کنترل کنید و موارد ضروری را همیشه همراه داشته باشید. بیمه‌نامه‌ی خودرو را چک کنید و از معتبر بودن آن مطمئن باشید. حادثه خبر نمی‌کند؛ اما می‌توان هزینه‌های حادثه احتمالی را مدیریت کرد. حواستان به تاریخ انقضای گواهینامه‌تان باشد. رانندگی با گواهینامه فاقد اعتبار، تبعات خوبی ندارد.

 

 

اطلاعات مسیر

اطلاعات مسیر

 1. برای سفرتان برنامه‌ریزی داشته باشید. مبدأ، مقصد و مسیرتان را تعیین کنید و از وضعیت ترافیکی و آب و هوایی مسیر مطلع شوید. تلفن ۱۴۱ اطلاعات راه‌ها و تلفن ۱۳۴ وضعیت آب و هوا را به شما اطلاع می‌دهد. همچنین در صورت امکان از بودن تعمیرگاه، پمپ بنزین و رستوران در مسیر مطمئن شوید، ممکن است به آنها نیاز پیدا کنید. اگر قصد سفر به مناطق کم تردد را دارید، حتماً قبل از حرکت از مسیر پیش رو حداکثر اطلاعات ممکن را به دست آورید. شماره تلفن امداد خودروی کمپانی سازنده خودروتان را جایی یادداشت کنید. در سفرهای نوروزی شرکت‌ها خودروسازی طرح امداد نوروزی را در جاده‌ها اجرا می‌کنند. لیست برخی از این شماره‌ها را برایتان آماده کرده‌ایم.

ایران خودرو: ۰۹۶۴۴۰

سایپا و پارس خودرو: ۰۹۶۵۵۰

گروه بهمن (مزدا): ۰۲۱۴۸۰۲۷

آسان موتور (هیوندای): ۰۲۱۴۸۶۴۵۵۵۵

ایرتویا (تویوتا): ۰۲۱۷۳۴۵۶

اطلس خودرو (کیا): ۰۲۱۴۸۶۴۴۴۴۴

نگین خودرو (رنو): ۰۲۱۷۳۴۵۵۱

پرشیا خودرو (ب ام و): تهران: ۱۸۸۵ – سراسر کشور ۰۲۱۴۴۵۳۰۷۸۱

ستاره ایران (بنز): ۰۹۱۲۲۱۴۹۱۴۱

کرمان موتور (جک، لیفان، هیوندای): ۰۲۱۴۲۷۲۴

مدیا موتورز (ام جی): ۰۲۱۲۳۵۲۹۰۰۰

جیلران موتور (جیلی): ۰۲۱۶۴۰۲۶

مدیران خودرو (ام وی ام، چری): ۰۲۱۴۷۶۵۱

 

 

توجه به مسیر

توجه به مسیر

 1. از قدیم گفته‌اند که سفر به محض خارج شدن از خانه شروع می‌شود. شما هم با همین دید سفرتان را شروع کنید. برای رسیدن به مبدأ عجله نداشته باشید و سعی کنید از مسیر لذت ببرید. بعد از دو ساعت رانندگی، در محل امنی توقف کنید و کمی استراحت کنید. خستگی، بر هوشیاری و در نتیجه نحوه رانندگی شما تأثیر منفی می‌گذارد. گفته می‌شود ۶۰% تصادفات در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد. ممکن است دلیل روانی این موضوع ذهنیت راننده باشد که بعد از صدها کیلومتر رانندگی حالا به مقصد نزدیک شده و دیگر خطری وجود ندارد. دلیل محیطی این اتفاق هم زیادتر بودن تردد موتورسیکلت‌ها و عابران پیاده در نزدیکی شهرهاست.

 

 

توجه به قوانین

توجه به قوانین

 1. در طی مسیر، توجه و رعایت به قوانین راهنمایی و رانندگی را حتماً مد نظر داشته باشید. رانندگی با سرعت مجاز، انجام سبقت در محل‌های ایمن، بستن کمربند ایمنی و توجه به تابلوهای نصب شده در جاده از مهم‌ترین موارد رعایت قوانین رانندگی است.
  آیا می‌دانستید که اگر در یک مسیر ۳۰۰ کیلومتری که سرعت مجاز ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است، شما با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید تنها ۲۱ دقیقه زودتر به مقصد می‌رسید؟ انتخاب با شماست؛ ۲۱ دقیقه زودتر رسیدن یا بالا بردن احتمال خطر…
  سرعت زیاد و سرعت کم هر دو خطرآفرین هستند. در اتوبان‌ها همیشه در لاین مناسب سرعت خود رانندگی کنید. اگر قصد دارید آهسته رانندگی کنید، از لاین‌های سمت راست مسیر استفاده کنید. همیشه مسیر را برای خودروهایی که سرعت بالاتری از شما دارند، باز کنید؛ حتی در لاین چپ. شما مسئول ادب کردن دیگران نیستید. ممکن است لجبازی شما، باعث حادثه‌ای ناگوار شود.کمربند ایمنی از ابتدایی‌ترین و در عین حال مفیدترین تجهیزات ایمنی در خودروهاست. به یاد دارم که روزی یکی از کارشناسان اورژانس در برنامه‌ای تلویزیونی می‌گفت: « تا به حال در تصادفات رانندگی، هرگز از روی جسدی کمربند ایمنی باز نکرده‌ام.» همین گفته اهمیت بستن کمربند ایمنی را نشان می‌دهد، حتی برای سرنشینان عقب که در زمان تصادف احتمال پرتاب شدن به بخش جلویی خودرو را دارند. برای کودکان هم توصیه می‌شود از صندلی مخصوص که به درستی در خودرو نصب شده است استفاده کنید.

 

 

رانندگی در شب

رانندگی در شب

 1. رانندگی در شب، به تمرکز و دقت بیشتری نیاز دارد. سعی کنید حتی‌المقدور مسیر رسیدن به مقصد را در طول روز طی کنید. با این کار از مناظر اطراف مسیر هم بیشتر استفاده خواهید کرد. هنگام رانندگی در شب، در مواجهه با خودروهایی که از سمت مقابل به شما نزدیک می‌شوند و همچنین خودرویی که شما از پشت سر به آن نزدیک می‌شوید، حتماً از نور پایین استفاده کنید. خیرگی چشم راننده در اثر نور بالا، ممکن است موجب انحراف از مسیر خودروی مقابل شود.

 

 

همکاری با نیروهای امدادی

همکاری با نیروهای امدادی

 1. اگر در جاده با صحنه تصادف روبرو شدید، لازم است که عکس العمل به موقع داشته باشید. با در نظر گرفتن خودروهای پشت سر، می‌توانید با زدن فلاشر آنها را از شرایط غیر عادی آگاه کنید و هر چه سریع‌تر سرعت خود را کم کنید یا توقف کنید. مسیر عبور و مرور خودروها را خالی کنید و از تماشا کردن و فیلم گرفتن از صحنه تصادف جداً خودداری کنید. در عوض با اورژانس و پلیس تماس بگیرید و حادثه را گزارش کنید. اگر تخصصی ندارید، ابداً به جابجا کردن مصدوم‌های احتمالی اقدام نکنید. هر حرکت غیر اصولی ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری در پی داشته باشد. مهم‌ترین وظیفه شما، اطلاع حادثه و باز کردن مسیر تردد خودروهای امدادی است.

 

 

کمک به خودروهای در راه مانده

کمک به خودروهای در راه مانده

 1. در طول مسیر با در نظر گرفتن نکات ایمنی، سعی کنید در حد توان به خودروهای در راه مانده، کمک کنید. ممکن است راننده‌ای به چند لیتر آبی که شما همراه خود دارید، نیاز داشته باشد. فرهنگ یاری رساندن را گسترش دهید.

 

 

اقامت در طبیعت

اقامت در طبیعت

 1. اگر قصد طبیعتگردی و سفر به مناطق بکر را دارید، وظیفه‌تان خیلی سنگین‌تر است. با تجهیزات کامل به طبیعت وارد شوید. از قبل فکر همه چیز را بکنید و وسایلی که ممکن است مورد نیازتان باشد را همراه ببرید. اگر از آبادی دور می‌شوید، مواد غذایی مورد نیاز را با خود ببرید. از چند اپراتور، سیمکارت همراه داشته باشید. پوشش شبکه مخابراتی منطقه را بررسی کنید و اگر منطقه تحت پوشش شبکه موبایل نیست قبل از ورود به منطقه، محل اسکان خود را به خانواده یا دوستانتان اطلاع دهید. همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه را فراموش نکنید.
  متأسفانه این روزها پا گذاشتن در طبیعت بدون رعایت حقوق طبیعت، خیلی فراگیر شده است. طبیعت میزبان بی ادعای ماست. وظیفه ما حفظ حریم و حقوق میزبان است. اولین و مهم‌ترین نکته آسیب نرساندن به طبیعت است. طبق معمول تقاضا داریم که در طبیعت زباله نریزید؛ حتی پوست میوه. درست است که پوست میوه در طبیعت بازیافت می‌شود، اما تا زمان بازیافت کامل منظره‌ی بسیار زشتی ایجاد می‌کند که زیبایی‌های منطقه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. موقع روشن کردن آتش، حتماً از درختان و بوته‌ها فاصله بگیرید و در زمان ترک محل، از خاموش بودن آتش مطمئن شوید. از شکستن شاخ و برگ درختان خودداری کنید. برای حیات وحش منطقه مزاحمت ایجاد نکنید. از ریختن آب جوش پای درختان خودداری کنید. مایعات سمی (مانند نشت روغن موتور خودرو) را در طبیعت و رودخانه‌ها نریزید. در آخر همان دو جمله‌ی معروف را به یاد داشته باشید: «در هنگام خروج از طبیعت، چیزی جز رد پا باقی نگذاریم» و « در طبیعت به جز عکس، چیز دیگری نیندازیم.»
  همچنین اگر به دیدن آثار باستانی و تاریخی می‌روید، مراقبت و حراست از آنها را فراموش نکنید. نوشتن یادگاری یا صدمه زدن به آثار تاریخی هیچ نتیجه‌ای جز اثبات بی‌فرهنگی و از بین بردن ارزش آن آثار، ندارد. همیشه در حفظ این افتخارات فرهنگی و هنری برای نسل‌های بعد تلاش کنیم.

 

 

مغازه قدیمی

مغازه قدیمی – عکس از تبیان

 1. در انتها مهم‌ترین نکته‌ای که لازم است هر مسافری مد نظر داشته باشد را یادآوری می‌کنم.
  اگر به مناطق روستایی و کم تردد سفر می‌کنید، همیشه به آداب و فرهنگ منطقه احترام بگذارید. کشورمان به خاطر وسعتی که دارد، پر است از فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف و متفاوت. در زمان سفر، این ما هستیم که به محل زندگی بومیان وارد می‌شویم. به همین خاطر احترام گذاشتن به فرهنگ آنها وظیفه‌ی ماست. همیشه آداب اجتماعی را رعایت کنید. با خوشرویی با محلی‌ها معاشرت کنید. از لباس‌های نرمال و پوشش معقول استفاده کنید. برای حفظ آرامش آنها، از گوش دادن به موزیک با صدای بلند خودداری کنید. همیشه سعی کنید از بومی‌ها خرید کنید. حتی‌المقدور اقلام مورد نیازتان را از فروشگاه‌های محلی تهیه کنید. حتی اگر نیاز مبرم ندارید هم، خرید کنید. همین خرید کردن‌های کوچک، در صورت تداوم ممکن است باعث دلگرمی و رونق کسب و کارهای محلی شود. در نهایت به نوعی رفتار کنید که ذهنیت محلی‌ها نسبت به مردم شهرنشین خراب نشود و پذیرش مردم منطقه را برای مسافران بعدی فراهم کنید.

تیم کرگدن نارنجی سفری خوش و بی‌خطر برایتان آرزو می‌کند.

نویسنده: علی احمدیان

نوشته های مرتبط