اقلیم ایران زمین

  • آذر ۲۶, ۱۳۹۶
  • نوشته توسط مهسا قهری

اقلیم ایران زمین

وقتی صحبت از اقلیم می‌شود، اولین کلمه‌ای که به ذهن ما می‌آید آب و هواست.
اما اصلاً اقلیم چیست؟ چرا باید در سفر به اقلیم مقصد توجه کنیم؟
با دانستن نوع اقلیم مقصدمان، چه کمکی به بهتر شدن سفر خود می‌کنیم؟
اقلیم و هواشناسی تفاوت‌های بارزی با هم دارند. هواشناسی شناخت مطلق اتمسفر و تغییرات آن است. در حالی‌که اقلیم بررسی تأثیرات ناشی از آب و هوا بر روی فعالیت‌های انسانیست.

کشور ما به علت آفتاب، باد، بارش، رطوبت و دمای متفاوت در خود دارای اقلیم‌های متفاوتی است. یعنی در نقاط مختلف کشور، با پدیده‌های متفاوتی روبرو هستیم.
مثلاً در یک روز پاییزی می‌توانید در کویر شهداد قدم بزنید در حالی‌که اشعه‌های آفتاب بدن شما را می‌سوزاند و این در حالیست که در همان روز و همان ساعت هموطن دیگری در خیابان‌های پاییزی همدان راه می‌رود در حالی‌که قطره‌های باران بر روی شیشه عینکش می‌نشیند.
این تفاوت آب و هواییست که ۴ اقلیم گوناگون را در سطح ایران زیبای ما پدید آورده است:
نواحی شمالی و خزر
نواحی کوهستانی
فلات مرکزی
نواحی جنوبی خلیج فارس

در اینجا به معرفی مختصری درباره هر کدام می‌پردازیم تا ذهن شما برای سفری دلنشین‌تر آماده شود.

 

  • نواحی خزر

 شامل استان‌های گلستان، مازندران و گیلان است. رطوبت در این استان‌ها بالا بوده و هرچه به سمت شرق یعنی استان گلستان برویم، پوشش گیاهی کم‌‎تر می‌شود.

بهترین فصل برای سفر به نواحی شمالی کشور، اواخر بهار و یا اوایل پاییز است.
فرم خانه‌های محلی شمال برونگراست و اغلب از چوب به عنوان مصالح در آن‌ها استفاده شده است.
معمولاً دمای هوا در روزهای تابستانی تا ۳۰ درجه و شب‌ها ۲۰ تا ۲۳ درجه سانتیگراد هم می‌رسد و در اکثر ماه‌های بهار، بارش‌های بهاری دارد که همراه داشتن لباس‌های مناسب باران در سفرهای شمالی ضروری است. به عنوان مقصد گردشگری می‌توانیم قلعه رودخان شهرستان فومن را پیشنهاد کنیم.

 

 

  • نواحی خلیج فارس

نوار حاشیه خلیج فارس، یا همان اقلیم گرم و مرطوب که فاقد پوشش گیاهی با رطوبت بسیار بالاست.
معمولاً تعطیلات نوروز به عنوان بهترین فصل برای سفر به جنوب کشور پیشنهاد می‌شود و بی‌شک واضح‌ترین علت برای شوق بی‌مثال مردم در سفر به جنوب ایران، مردمان خونگرم این خطه هستند.
اکثر خانه‌های بومی این نواحی درونگرا با ارتفاع زیاد هستند تا هوا به راحتی در داخل اتاق‌ها گردش پیدا کند.
از نقاط پیشنهادی  ما برای سفر، بافت تاریخی بوشهر، جزیره هرمز، قلعه پرتغالی‌ها و جزیره زیبای کیش است.

 

 

  • نواحی کوهستانی و مرتفع فلات

این ناحیه سرمای شدید زمستان را دارد و طبیعتاً با جاذبه‌های گردشگری مناسبی که دارد برای گروهی از طبیعت‌گردان که تمایل به تجربه برف و سرما دارند، سفر در فصل زمستان پیشنهاد می‌شود. اما برای آن دسته از مسافران و گردشگرانی که ترجیح می‌دهند از طبیعت کوهستان و هوای مطبوع استفاده کنند، فصل بهار و خصوصاً اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به مناطق کوهستانی از جمله استان‌های قزوین، همدان، مرکزی، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان است. زیرا سرما از اوایل آذر تا اواخر فروردین کم و بیش ادامه دارد.

مصالح کاربردی در روستاهای گردشگری این اقلیم عمدتاً سنگ است. می‌توان از جمله روستاهای گردشگری، سیمین ابرو، ورکانه و مانیزان در همدان را نام برد . بازید از سرای سعد السلطنه قزوین، بازار همدان، بازار تبریز و حمام چهارفصل اراک در سفر به این نواحی خالی از لطف نیست.

 

 

  • دشت‌های فلات

این منطقه رطوبت و بارندگی کم و تابش آفتاب مستقیم و شدید است.

اقلیم فلات به دو بخش بیابانی و نیمه بیابانی تقسیم می‌شود. شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و شیراز نیمه بیابانی هستند و زاهدان و یزد کاملاً بیابانی محسوب می‌شوند. فلات مرکزی پتانسیل‌های گردشگری بالایی دارد. برای مثال فصل اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به شیراز و گردش در باغ‌های تاریخی شیراز است. یا اوایل بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر طبیعتگردان به کویرهای ایران است. زیرا دمای هوا در تابستان بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد است. شاهکار صفویه یعنی شهر اصفهان هم که پذیرای گردشگران بسیاری است را می‌توانید در سفر خود جای دهید.

 

در پایان کرگدن نارنجی سفرهای جذاب و پرهیجانی را در اقلیم‌های گوناگون ایران زمین برای شما آرزومند است.

نویسنده: مهسا قهری
عکاس: منصوره عمادی، ریحانه زارع، حسین طاهری، علی احمدیان

نوشته های مرتبط