آموزش کوهنوردی

  • آذر ۱۵, ۱۳۹۶
  • نوشته توسط علی احمدیان

 

 

کوه و محیط‌های کوهستانی در کنار زیبایی و آرامش منحصر به فردی که دارند، ممکن است خاطرات و تجربه‌های تلخی برای ما به جا بگذارند. برای لذت بردن بیشتر و شیرین‌تر شدن کوهنوردی باید با کوه و کوهنوردی آشنا باشیم.

 

 

در مرحله اول باید گفت که یک کوهنورد موفق از ۳ اصل اساسی پیروی می‌کند:
۱. تجهیزات متناسب با برنامه
۲. مهارت‌های فردی و علم کوهنوردی
۳. به کارگیری درست مورد یک و دو!

از آنجایی که مبحث کوهنوردی گستردگی زیادی دارد، سعی می‌کنیم در مطالب متنوع زوایای مختلفی از کوهنوردی را روشن کنیم. در وهله اول توصیه می‌شود اگر کوهنورد حرفه‌ای نیستید، اکیداً به صورت انفرادی کوهنوردی نکنید و اگر هم قصد کوهنوردی انفرادی را دارید، حتماً وسایل ارتباطی و راهیابی مطمئن به همراه داشته باشید.

 

 

یکی از بخش‌های مهم کوهنوردی، تجهیزات مربوطه است. تجهیزات می‌توانند در شکل و نتیجه‌ی کوهنوردی شما تأثیر به سزایی داشته باشند. تجهیزات به دو دسته‌ی انفرادی و گروهی تقسیم می‌شوند.

تجهیزات انفرادی هم به دو بخش وسایل شخصی و وسایل فنی طبقه‌بندی می‌شوند.
وسایل شخصی: مثل کوله پشتی، کفش، پوشاک (استرج، پلار، گورتکس، پر)، ظرف آب (قمقمه)، چراغ پیشانی، زیرانداز، دستکش، کلاه آفتابی، عینک، گتر، پانچو (یا شنل باران)، چراغ خوراک پزی، کتری، فلاسک، ظرف غذا، کیت کمک‌های اولیه، کیف لوازم ضروری (کیـت بقـا)، لوازم بهداشتی
وسایل فنی: مثل طنابچه انفرادی، کارابین، باتون و…

 

 

در مقالات آتی برای انتخاب و تهیه تمامی موارد ذکر شده، توضیحات کافی داده خواهد شد. شاید در نگاه اول این حجم از تجهیزات در مقایسه با کوه پیمایی‌های آخر هفته بیش از اندازه اغراق آمیز باشد. اما با در نظر گرفتن این نکته که حادثه خبر نمی کند این تجهیزات برای حفاظت از بدن و رفع نیازهای جسمانی شما در تمامی شرایط نیاز است و قطعاً از همه‌ی این وسایل در هر برنامه‌ای استفاده نمی‌شود.

در قدم بعدی با مفاهیم کوه و کوهنوردی آشنا خواهیم شد:
کوه، تپه، قله، خط الرأس، گرده، صخره، دیواره، خط القعر، تراورس، شن اسکی، راه مال رو، پاکوب، جان پناه، پناهگاه، قرارگاه و …

 

 

 

در مرحله‌ی بعد نحوه‌ی گرم کردن، گام برداری، انواع شیب و سرد کردن را آموزش خواهیم داد.

بعد از این مرحله، تغذیه‌ی قبل و حین برنامه، مخاطرات کوه، اعضای گروه کوهنوردی و وظایف آنها، حفاظت از محیط زیست، بهداشت فردی و گروهی، جهت‌یابی، گره‌های کوهنوردی، استفاده از کمک‌های اولیه و استفاده از تجهیزات برای بقا در شرایط بحرانی را فرا خواهیم گرفت.

در کنار تمامی این موارد، مهم‌ترین پارامتر یک کوهنورد تجربه است. به همین خاطر همیشه در کوهنوردی از پیشکسوتان استفاده کنید و مطالب جدید یاد بگیرید. این تجربیات شاید روزی زندگی شما یا دوستانتان رو نجات دهد.

 

نویسنده: مرتضی فراهانی

نوشته های مرتبط