آب و هوای مناطق و استان‌های مختلف کشور

  • شهریور ۱۳, ۱۳۹۶
  • نوشته توسط علی احمدیان
در این مطلب قصد داریم تا با معرفی اجمالی آب و هوای استان‌ها و مناطق مختلف ایران، کمک کنیم تا در مورد مقصد سفرتان بهتر تصمیم بگیرید.
آذربایجان شرقی:
به طور کلی آب و هوایی سرد و خشک دارد، تحت تأثیر باد است و جزو مناطق نیمه خشک به حساب می‌آید.
آذربایجان غربی:
از مناطق کوهستانی کشور است. آب و هوای آن در وضعیت حد فاصل آب و هوای سواحل دریای مازندران و اقلیم صحرایی است.
اردبیل:
این استان از ارتفاعات کوهستانی سبلان است. کوهستانی سرد و معتدل با بارندگی در تمام فصول که شدت این بارندگی‌ها در بهار و پاییز بیشتر است.
اصفهان:
این استان در مرکز فلات ایران قراردارد. از دو بخش کوهستانی و جلگه‌ای تشکیل شده است و به طور کلی آب و هوایی معتدل دارد.
البرز:
در فصول سرد سال متأثر از سیستم‌های شمالی و شمال غربی است. بارندگی در ماه‌های آبان و آذر آغاز می‌شود و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد.
بوشهر:
این استان در منطقه‌ی فوق حاره قرار دارد. در نتیجه مهم‌ترین پدیده‌ی آن گرمای هواست. در فصل زمستان به علت هجوم و گسترش هوای سرد شمالی و دریای مدیترانه به سمت شرق، آب و هوایی مناسب، توأم با ابر و باران دارد.
تهران:
به علت موقعیت ویژه جغرافیایی، در این استان آب و هوای متفاوتی شکل گرفته است. مانند کویری، کوهستانی (رشته کوه البرز که باعث تعدیل هوا می‌شود)، مرطوب و باران‌زای غربی
چهار محال بختیاری:
به علت ماهیت کوهستانی‌اش در مسیر بادهای مرطوب مدیترانه‌ای قرار دارد و غالباً در مناطق مرتفع، نوع بارش به صورت برف می‌باشد.
خراسان جنوبی:
آب و هوای این استان خشک و بیابانی است و به دو دسته تقسیم می‌شود:
آب و هوای خشک و گرم
آب و هوای خشک و ملایم
رود خانه‌های آن نیز از نوع رود خانه‌های فصلی می‌باشد.
خراسان شمالی:
آب و هوای این استان متنوع است ولی در مجموع معتدل کوهستانی است. این تنوع به دلیل وجود کوهستان‌ها، جنگل‌ها، مراتع وسیع و منابع سرشار آب می‌باشد.
خوزستان:
استان خوزستان دارای آب و هوای مختلفی است:
نیمه بیابانی: آبادان، خرمشهر، ماهشهر، هندیجان
آب و هوای استپ گرم که شمال دزفول و شمال اهواز را در بر می‌گیرد.
زنجان:
تنوع آب و هوایی استان زنجان این ناحیه را به منطقه‌ای چهارفصل تبدیل کرده و ظرفیت‌های بالای گردشگری طبیعی را در آن ایجاد کرده است.
به همین دلیل طارم استان زنجان را هندوستان ایران می‌دانند. چشمه‌های آب معدنی، جنگل ها و روستاهای ییلاقی زیبا از جذابیت‌های این منطقه است.
خرداد و تیر بهترین ماه‌های سفر به این استان است. زمستان‌هایی پر برف و تابستان‌های معتدل و خشک دارد.
سمنان:
در یک تقسیم بندی کلی استان سمنان را به دو بخش کوهستانی و دشت‌های پایکوهی تقسیم می‌کنند:
در ناحیه‌ی کوهستانی امکانات معدنی وجود دارد که برای گذران اوقات فراغت مناسب است. در دشت‌های پایکوهی نیز بسیاری از شهرهای باستانی جای گرفته‌اند.
سیستان و بلوچستان:
در این استان میانگین حداقل دمای سرد ترین ماه سال بین حدود ۱۲تا ۱۳ درجه متغیر است. سردترین شهر استان زاهدان و گرم‌ترین آن ایرانشهر است. به طور متوسط بارندگی عمدتاً در ماه‌های زمستان صورت می‌گیرد.
فارس:
میزان بارندگی این ناحیه در فصل زمستان نسبت به دو فصل بهار و پاییز کمتر می‌باشد. هوای این ناحیه در زمستان‌ها معتدل و در تابستان‌ها بسیار گرم است.
قزوین:
آب و هوای این استان نیمه خشک است و در بعضی از مناطق آن هوای فرا سرد مشاهده می‌شود.
قم:
در منطقه‌ای خشک و کویری واقع شده. از آنجاییکه نزدیک به منطقه ی بیابانی مرکز ایران است، آب و هوای قم در زمره‌ی آب و هوای نیمه بیابانی محسوب می‌شود. علیرغم آب و هوای خشک و نیمه بیابانی، مناطق خوش آب و هوایی دارد که مناسب برای گذران تعطیلات و ایام گرم است.
کردستان:
میزان رطوبت و بارش مناسب باعث ایجاد جنگل‌های انبوه بلوط و گونه‌های مختلف درختان جنگلی شده است. این استان در فصول بهار و تابستان دارای جاذبه‌های جذب جهانگردان می‌باشد.
کرمان:
بارش‌های این منطقه در بازه‌ی زمانی ماه‌های آبان تا اردیبهشت رخ می‌دهد. بادهای غربی و شمال غربی باعث ریزش باران در زمستان و بهار می‌شوند.
کرمانشاه:
چهار اقلیم متفاوت دارد (که به طور مختصر دو مورد از آن‌ها را توضیح می‌دهیم):
اول: زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک مانند منطقه‌ی قصر شیرین
دوم: زمستان و تابستان خنک مانند پاوه
به طور کلی از نظر آب و هوا به دو منطقه گرمسیر (غرب) و سردسیر (سایر نواحی) تقسیم می‌شود.
کهکیلویه و بویراحمد:
این استان به دو ناحیه‌ی سردسیری و گرمسیری تقسیم می‌شود:
گرمسیری: باران نسبتاً کم (از آبان تا اردیبهشت) که در این مناطق یخبندان به ندرت اتفاق می‌افتد.
سردسیری: بیشتر بارش به صورت برف است. فصل یخبندان در ماه‌های شهریور آغاز و تا اواخر اسفند ادامه دارد.
گلستان:
با توجه به موقعیت جغرافیایی و تحت تأثیر عرض جغرافیایی، دارای وزش بادهای محلی است. با وجود وسعت کم، آب و هوای مختلفی دارد.
گیلان:
اقلیم این استان به آب و هوای معتدل خزری معروف است. در این منطقه یخبندان بسیار کم اتفاق می‌افتد. میزان بارندگی به بادهای مرطوب بستگی دارد.  در زمستان از شمال غرب، در بهار از شرق و در تابستان و پاییز از غرب دارای بارندگی می‌باشد.
لرستان:
دارای آب و هوای متنوع است. در زمستان هنگامی که شمال لرستان برف و کولاک و سرمای شدید جریان دارد، قسمت جنوبی آن از هوای مطبوع بارانی برخوردار است.
مازندران:
این ناحیه تحت متأثر از عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا است. بر خلاف تصور عموم که این ناحیه را یکسره معتدل می‌دانند، از تنوع آب و هوایی برخوردار است.
مرکزی:
در این منطقه گرم‌ترین ماه سال تیر ماه و سردترین ماه سال بهمن با دمای صفر درجه می‌باشد. اقلیم شهر آرام نیمه خشک و سرد است.
هرمزگان:
گرمی هوا مهم‌ترین پدیده‌ی مشهود اقلیمی آن است. این استان از مناطق گرم و خشک ایران است و اقلیم آن تحت تأثیر آب و هوای نیمه بیابانی است. سواحل آن در تابستان بسیار گرم و مرطوب است.
همدان:
این استان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. سردترین ماه‌های سال دی، بهمن، اسفند و گاهی فروردین است. با توجه به این اقلیم، بهترین زمان مسافرت به همدان از اواخر اردیبهشت تا اواخر مهر ماه است. در این مدت علاوه بر زیبایی و سرسبزی، آفتاب و درجه حرارت منطقه بسیار مطلوب است.
یزد:
آب و هوای استان یزد به علت قرار گرفتن در کمربند خشک جهانی دارای زمستان‌های سرد و نسبتاً مرطوب و تابستان‌های گرم و طولانی است. در تابستان ییلاق‌های شیرکوه پناهگاه مردم گرمازده‌ی این استان است.
نوشته های مرتبط